The7.2 v1.0.3 - en to pt_PT translation catalogue (1921 entries)

en: "Read More" Button
pt_PT: Botão "Leia Mais"

en: "Read more" button
pt_PT: Botão "Leia mais"

en: #%d (no title)
pt_PT: #%d (sem título)

en: % Comments
pt_PT: % Comentários

en: %1$s at %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
pt_PT: %1$s instalado e ativado com sucesso.

en: %1$s installed successfully.
pt_PT: %1$s instalado e ativado com sucesso.

en: %s (Invalid)
pt_PT: %s (Inválido)

en: %s (Pending)
pt_PT: %s (Pendente)

en: %s <span class="says">says:</span>
pt_PT: %s <span class="says"> disse:</span>

en: %s quantity
pt_PT: Quantidade

en: %s video
pt_PT: %s vídeo

en: &#8211;
pt_PT: -

en: &larr; Older Comments
pt_PT: &larr; Comentários Antigos

en: &mdash; Select &mdash;
pt_PT: &mdash; Selecionar &mdash;

en: (%s recommended)
pt_PT: Recomendado

en: (Edit)
pt_PT: (Editar)

en: - Select -
pt_PT: Selecione uma %s

en: 1
pt_PT: H1

en: 1 Comment
pt_PT: 1 Comentário

en: 1 image | %s images
pt_PT[0]: 1 imagem
pt_PT[1]: %s imagens

en: 1 video | %s video
pt_PT[0]: 1 vídeo
pt_PT[1]: %s vídeos

en: 2
pt_PT: H2

en: 3
pt_PT: H3

en: <p>I am test text for BANNER. Click edit button to change this text.</p>
pt_PT: <p>Eu sou um texto de teste para o BANNER. Clique no botão editar para alterar este texto.</p>

en: <p>I am test text for CALL TO ACTION. Click edit button to change this text.</p>
pt_PT: <p>Eu sou um teste para CHAMADA PARA AÇÃO. Clique no botão editar para alterar este texto.</p>

en: <p>I am test text for QUOTE. Click edit button to change this text.</p>
pt_PT: <p>Eu sou um texto de teste para uma CITAÇÃO. Clique no botão editar para alterar este texto</p>

en: <ul><li>Your list</li><li>goes</li><li>here!</li></ul>
pt_PT: <ul><li>Sua lista</li><li>vai</li><li>aqui!</li></ul>

en: Accent color
pt_PT: Cor acentuada

en: Accordion
pt_PT: Acordeão

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activate %2$s
pt_PT: Ativar %2$s

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
pt_PT[0]: Ativar plugin instalado
pt_PT[1]: Ativar plugins instalados

en: Activating plugin(s)
pt_PT: Iniciando a ativação do plugin

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Active Plugins
pt_PT: Linha do ativo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Advanced user guide
pt_PT: Configurações avançadas

en: Album navigation
pt_PT: Navegação do Álbum

en: Align
pt_PT: Alinhamento

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: All
pt_PT: Todas

en: All installations and activations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações e ativações foram completadas.

en: All installations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações foram completadas.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pt_PT: Todos os plugins foram instalados e ativados com sucesso. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
pt_PT: Todos os plugins foram instalados e ativados com sucesso. %s

en: All posts
pt_PT: Todos as postagens

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt_PT: Ocorreu um erro durante a instalação do %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchor
pt_PT: Âncora

en: Animated pie chart
pt_PT: Gráfico de pizza animado

en: Animation
pt_PT: Animação

en: Appearance
pt_PT: Aparência

en: Apply Coupon
pt_PT: Cupom

en: Apply to this page
pt_PT: Compartilhar esta página

en: Archives:
pt_PT: Arquivo:

en: Arrow Background
pt_PT: Exibir fundo

en: Arrow Icon
pt_PT: Setas

en: Arrow background color
pt_PT: Cor de fundo dos ícones

en: Arrow background hover color
pt_PT: Cor da borda do fundo sobreposta personalizada

en: Arrow border color
pt_PT: Cor da borda

en: Arrow border color hover
pt_PT: Cor da borda do fundo

en: Arrow border radius
pt_PT: Curvatura da borda

en: Arrow border width
pt_PT: Largura da borda

en: Arrow icon color
pt_PT: Cor do ícone

en: Arrow icon color hover
pt_PT: Mostrar na sobreposição

en: Arrow icon size
pt_PT: Tamanho do ícone do menu

en: Arrows
pt_PT: Setas

en: Arrows Responsiveness
pt_PT: Responsividade

en: Arrows behaviour
pt_PT: Curvatura da borda

en: Arrows responsiveness
pt_PT: Responsividade

en: Article author %s
pt_PT: Autor do Artigo %s

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Attention! At least one must be selected.
pt_PT: Atenção! Pelo menos um deve ser selecionado.

en: Author Archives: %s
pt_PT: Arquivo de Autor: %s

en: Author:
pt_PT: Autor:

en: Autoplay slidesâ€
pt_PT: Velocidade do autoplay:

en: Autoplay slides‏
pt_PT: Velocidade do autoplay:

en: Autoplay speed
pt_PT: Velocidade do autoplay:

en: Autoslide interval (in milliseconds)
pt_PT: Intervalo do autoslide (em milisegundos)

en: Available on backorder
pt_PT: Áreas disponíveis:

en: Available version:
pt_PT: Versão disponível:

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background (border) color
pt_PT: Cor da borda do fundo

en: Background (border) hover color
pt_PT: Cor da borda do fundo sobreposta

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background position
pt_PT: Posição do fundo

en: Background repeat
pt_PT: Repetição do fundo

en: Background size
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background under projects
pt_PT: Fundo sob os projetos

en: Bad request.
pt_PT: Solicitação inválida.

en: Banner link
pt_PT: Link do banner

en: Banner minimal height
pt_PT: Altura mínima do banner

en: Bar color
pt_PT: Barra de cores

en: Before / After
pt_PT: Antes / Depois

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
pt_PT[0]: Iniciando a ativação do plugin
pt_PT[1]: Iniciando as ativações dos plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pt_PT[0]: Começando a instalação do plugin
pt_PT[1]: Começando a instalação dos plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
pt_PT[0]: Iniciando a atualização do plugin
pt_PT[1]: Iniciando as atualizações dos plugins

en: Billing Address
pt_PT: Encontrar Endereço

en: Blockquote style
pt_PT: Estilo do bloco de citação

en: Blog Carousel
pt_PT: Rolagem do Blog

en: Blog List
pt_PT: Blog em Lista

en: Blog Masonry & Grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

en: Blog Masonry & Grid (old)
pt_PT: Blog Masonry e Grid

en: Blog Mini
pt_PT: Mini Blog

en: Blog Scroller (old)
pt_PT: Rolagem do Blog

en: Blur radius
pt_PT: Curvatura da borda

en: Border
pt_PT: Ordem

en: Border color
pt_PT: Cor da borda

en: Border radius
pt_PT: Curvatura da borda

en: Border width
pt_PT: Largura da borda

en: Bottom margin
pt_PT: Margem inferior

en: Bottom padding
pt_PT: Padding inferior

en: Breadcrumbs
pt_PT: Rastros de navegação

en: Bullet position
pt_PT: Posição dos marcadores

en: Bullets
pt_PT: Posição dos marcadores

en: Bullets Position
pt_PT: Posição dos marcadores

en: Bullets color
pt_PT: Cor dos botões

en: Bullets hover color
pt_PT: Cor de sobreposição dos botões

en: Bullets size
pt_PT: Posição dos marcadores

en: Button (old)
pt_PT: Cor dos botões

en: Button alignment
pt_PT: Alinhamento do botão

en: Button text
pt_PT: Texto do botão

en: Button width
pt_PT: Título do botão

en: By %s
pt_PT: Por %s

en: CSS Classes (optional)
pt_PT: Classe CSS (opcional)

en: CSS box
pt_PT: Caixa CSS

en: Call to Action
pt_PT: Chamada para Ação

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cannot access file system.
pt_PT: Não foi possível acessar os arquivos do sistema.

en: Caption
pt_PT: MAIÚSCULAS

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Categorization
pt_PT: Categorização e ordenamento

en: Categorization & Ordering settings
pt_PT: Configurações de Categorização e Ordenamento

en: Categorization & pagination colors
pt_PT: Cores de categorização, ordenamento e paginação

en: Categorization, ordering & pagination colors
pt_PT: Cores de categorização, ordenamento e paginação

en: Category "%s"
pt_PT: Categoria "%s"

en: Category Archives: %s
pt_PT: Arquivo de Categoria: %s

en: Category: | Categories:
pt_PT[0]: Categoria:
pt_PT[1]: Categoria:

en: Checkout Details
pt_PT: Checkout

en: Choose first image
pt_PT: Escolha a primeira imagem

en: Choose icon
pt_PT: Escolher rodapé

en: Choose image
pt_PT: Escolher imagem

en: Choose image zoom icon
pt_PT: Escolher imagem

en: Choose post
pt_PT: Escolher layout

en: Choose post categories
pt_PT: Títulos dos produtos

en: Choose post type
pt_PT: Escolher layout

en: Choose posts
pt_PT: Escolher layout

en: Choose product categories
pt_PT: Títulos dos produtos

en: Choose products
pt_PT: Escolher layout

en: Choose second image
pt_PT: Escolha a segunda imagem

en: Choose tags
pt_PT: Escolher página

en: City
pt_PT: Cidade

en: Click me
pt_PT: Clique aqui

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color Setting
pt_PT: Configurações de layout

en: Color Settings
pt_PT: Configurações de layout

en: Column minimum width
pt_PT: Largura mínima da coluna (px)

en: Column minimum width (px)
pt_PT: Largura mínima da coluna (px)

en: Columns & Responsiveness
pt_PT: Responsividade

en: Columns on Desktop
pt_PT: Colunas no Desktop

en: Columns on Horizontal Tablet
pt_PT: Colunas no Tablet Horizontal

en: Columns on Mobile Phone
pt_PT: Colunas no Smartphone

en: Columns on Vertical Tablet
pt_PT: Colunas no Tablet Vertical

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comment navigation
pt_PT: Navegação de comentários

en: Comments are closed.
pt_PT: Comentários estão bloqueados.

en: Company
pt_PT: Empresa

en: Contact Form
pt_PT: Formulário de contato

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Content Area
pt_PT: Área de Conteúdo

en: Content alignment
pt_PT: Alinhamento do conteúdo

en: Content area overlap
pt_PT: Sobreposição superior da área de conteúdo

en: Content area paddings
pt_PT: Paddings da área de conteúdo

en: Content area side overlap
pt_PT: Sobreposição lateral da área de conteúdo

en: Content area top margin
pt_PT: Margem superior da área de conteúdo

en: Content area top overlap
pt_PT: Sobreposição superior da área de conteúdo

en: Content area width
pt_PT: Largura da área de conteúdo

en: Content or excerpt
pt_PT: Conteúdo ou resumo da postagem

en: Could not access filesystem.
pt_PT: Não foi possível acessar os arquivos do sistema.

en: Country
pt_PT: País

en: Coupon code
pt_PT: Cupom

en: Coupon:
pt_PT: Cupom

en: Current Version:
pt_PT: Versão

en: Custom background color
pt_PT: Cor de fundo personalizada

en: Custom background hover color
pt_PT: Cor da borda do fundo sobreposta personalizada

en: Custom bar color
pt_PT: Barra de cores personalizada

en: Custom text color
pt_PT: Cor do texto personalizada

en: Custom text hover color
pt_PT: Cor do texto sobreposto personalizado

en: Customer Details
pt_PT: Título personalizado

en: Customize your site
pt_PT: Título personalizado

en: DB auto update
pt_PT: Atualizar

en: Daily Archives: %s
pt_PT: Arquivo Diário: %s

en: Date:
pt_PT: Data:

en: Decorative line on the left
pt_PT: Linha decorativa à esquerda

en: Default Button
pt_PT: Rodapé Padrão

en: Default options restored.
pt_PT: Opções padrão restauradas.

en: Defaults saved
pt_PT: Menu padrão

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Descending
pt_PT: Descendente

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Design
pt_PT: Opções de Design

en: Design Options
pt_PT: Opções de Design

en: Design Options
pt_PT: Opções de Design

en: Designates the ascending or descending order.
pt_PT: Designar a ordem ascendente ou descendente.

en: Desired columns number
pt_PT: Número de colunas desejadas

en: Desktop
pt_PT: Em desktops

en: Details
pt_PT: Veja mais

en: Dismiss this notice
pt_PT: Dispensar essa informação

en: Dividers
pt_PT: Divisores

en: Dividers color
pt_PT: Cor dos divisores

en: Double
pt_PT: Duplo

en: Down one
pt_PT: Um abaixo

en: Download failed.
pt_PT: O download falhou.

en: Download image
pt_PT: O download falhou.

en: Downloading package.
pt_PT: O download falhou.

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit menu item
pt_PT: Editar Item do Menu

en: Email &#42;
pt_PT: E-mail &#42;

en: Email address
pt_PT: Encontrar Endereço

en: Email&#42;
pt_PT: E-mail&#42;

en: Email:
pt_PT: E-mail

en: Empty section. Edit page to add content here.
pt_PT: Seção vazia. Edite a página para adicionar conteúdo aqui.

en: Enable hover background color
pt_PT: Cor do fundo da imagem sobreposta

en: Enable if browser width is less then
pt_PT: Alternar para layout mobile se a largura do navegador for menor que

en: Enable image hovers
pt_PT: No hover da imagem

en: Enable parallax
pt_PT: Habilitar parallax

en: Enable scale animation on hover
pt_PT: Habilitar animação da escala quando sobreposta

en: Enable smooth scroll for anchor navigation
pt_PT: para navegação por #ancora

en: Enter image size in pixels. Example: 200x100 (Width x Height).
pt_PT: Entre com o tamanho da imagem em pixels. Por exemplo: 200x100 (Largura x Altura).

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
pt_PT: Digite as unidades de medidas (se necessário) Ex. %, px, pontos, etc. Valores do gráfico e unidades serão adicionados ao título do gráfico.

en: Enter preset name
pt_PT: Nome extra classe

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
pt_PT: Entre com o texto que será usado como título do widget. Deixe em branco se não for preciso título.

en: Entries tagged with "%s"
pt_PT: Entradas com marcações "%s"

en: Error 404
pt_PT: Erro 404

en: Error: Cannot delete file
pt_PT: Erro: Não foi possível excluir o arquivo

en: External Source
pt_PT: Fonte Externa

en: Extra Class
pt_PT: Nome extra classe

en: Extra class name
pt_PT: Nome extra classe

en: Extra class name (optional)
pt_PT: Nome extra classe

en: Failed to import category %s
pt_PT: Categoria de postagens relacionadas:

en: Fancy Categories
pt_PT: Categorias Fantasia

en: Fancy Date
pt_PT: Data Fantasia

en: Fancy Elements
pt_PT: Elementos Fantasia

en: Fancy List
pt_PT: Lista Fantasia

en: Fancy Media
pt_PT: Mídia Fantasia

en: Fancy Quote
pt_PT: Citação Fantasia

en: Featured images
pt_PT: Imagem em destaque

en: Field accept post ID, title. Leave empty to show all posts.
pt_PT: Deixe vazio para mostrar todas as postagens.

en: Filesystem error.
pt_PT: Erro nos arquivos do sistema.

en: Find Address
pt_PT: Encontrar Endereço

en: Find us on:
pt_PT: Encontre-nos em:

en: Fixed background
pt_PT: Fundo fixo

en: Font
pt_PT: Fonte

en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font style
pt_PT: Estilo da fonte

en: Form fields
pt_PT: Campos do formulário

en: Full-width background
pt_PT: Fundo com largura total

en: Full-width content
pt_PT: Conteúdo com largura total

en: Gap (old)
pt_PT: Intervalo (px)

en: Gap before pagination
pt_PT: Intervalo antes da paginação

en: Gap below categorization
pt_PT: Intervalo abaixo de categorização e ordenamento

en: Gap below categorization & ordering
pt_PT: Intervalo abaixo de categorização e ordenamento

en: Gap below meta info
pt_PT: Intervalo abaixo da informação meta

en: Gap below post
pt_PT: Intervalo abaixo da postagem

en: Gap below text
pt_PT: Intervalo abaixo do texto

en: Gap below title
pt_PT: Intervalo abaixo do título

en: Gap between bullets
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

en: Gap between columns
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

en: Gap between columns
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

en: Gap between icons
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

en: Gap between images (px)
pt_PT: Intervalo entre as imagens (px)

en: Gap between posts (px)
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

en: Gap height
pt_PT: Altura da distância

en: Get system report
pt_PT: Erro nos arquivos do sistema.

en: Gradient angle
pt_PT: Gradiente

en: Gradient color 1
pt_PT: Gradiente

en: Gradient color 2
pt_PT: Gradiente

en: Grid view
pt_PT: Grade

en: Have a coupon?
pt_PT: Deixe um comentário

en: Height
pt_PT: Altura

en: Hide Details
pt_PT: Ocultar títulos

en: Hide featured image on post page:
pt_PT: Ocultar imagem destacada na página da postagem:

en: Home
pt_PT: Início

en: Home URL:
pt_PT: URL da imagem

en: Horizontal length
pt_PT: Colunas no Tablet Horizontal

en: Horizontal position
pt_PT: Posição da logo

en: Hover
pt_PT: Sobreposição

en: Hover Color Setting
pt_PT: Cor da sobreposição

en: Hover Icon
pt_PT: Cor da sobreposição

en: Hover background animation
pt_PT: Opacidade da sobreposição do fundo

en: Hover background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

en: I am test text for TEASER. Click edit button to change this text.
pt_PT: Eu sou um texto de teste para o TEASER. Clique no botão editar para alterar este texto.

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon Background
pt_PT: Fundo

en: Icon Size & Background
pt_PT: Fundo

en: Icon alignment
pt_PT: Alinhamento do ícone

en: Icon background color
pt_PT: Cor de fundo dos ícones

en: Icon border color
pt_PT: Cor da borda

en: Icon color
pt_PT: Cor do ícone

en: Icon link
pt_PT: Alinhamento do ícone

en: Icon paddings
pt_PT: Padding interno

en: Icon size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Icons Bar
pt_PT: Barra de Ícones

en: If anchor is &quot;contact&quot;, use &quot;#!/contact&quot; as its smooth scroll link.
pt_PT: Se a âncora for "contato", use "#!/contato" para que o link tenha uma rolagem suave.

en: If selected, larger image will be opened on click.
pt_PT: Se selecionado, a imagem maior será aberta no clique.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
pt_PT: Se você deseja estilizar um elemento particular de conteúdo diferentemente, então use este campo para adicionar um nome de classe e faça uma referência dela no seu arquivo CSS.

en: Image & background style
pt_PT: Estilo da imagem e fundo

en: Image ALT
pt_PT: ALT da imagem

en: Image HEIGHT
pt_PT: ALTURA da imagem

en: Image Settings
pt_PT: Configurações da imagem

en: Image URL
pt_PT: URL da imagem

en: Image URL.
pt_PT: URL da Imagem.

en: Image WIDTH
pt_PT: LARGURA da imagem

en: Image border radius
pt_PT: Arredondamento da borda (px)

en: Image decoration
pt_PT: Decoração do cabeçalho

en: Image hover background color
pt_PT: Cor do fundo da imagem sobreposta

en: Image hovers
pt_PT: Sobreposição da imagem

en: Image link
pt_PT: Link da imagem

en: Image paddings
pt_PT: Paddings da imagem

en: Image proportions
pt_PT: Proporções da imagem

en: Image size
pt_PT: Tamanho da imagem

en: Image sizing
pt_PT: Tamanho da imagem

en: Image width
pt_PT: Largura da imagem

en: Images
pt_PT: Tamanho da imagem

en: Images height
pt_PT: Altura das imagens

en: Images width
pt_PT: Largura das imagens

en: Import Attachments
pt_PT: Esvaziar anexos

en: Import Theme Options
pt_PT: Vindo das Opções do Tema

en: Import author:
pt_PT: Mostrar autor da postagem:

en: Import content
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Import post
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Import slider(s)
pt_PT: Janela do slider

en: Import the entire content
pt_PT: Ao longo dos limites de todo o conteúdo

en: Important
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Importing
pt_PT: Carregando...

en: Importing attachments.
pt_PT: Esvaziar anexos

en: Importing content.
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Importing slider(s).
pt_PT: Janela do slider

en: Importing theme options.
pt_PT: Vindo das Opções do Tema

en: Importing...
pt_PT: Carregando...

en: In order to import this demo, you need to install/activate the following plugins:
pt_PT: Nas abas acima você pode selecionar as seguintes opções:

en: In percents.
pt_PT: Em porcentagem.

en: In pixels.
pt_PT: Em pixels.

en: In pixels. Leave this field empty if you want to preserve original thumbnails proportions.
pt_PT: Em pixels. Deixe este campo vazio se você deseja preservar as proporções originais da miniatura.

en: In pixels. This setting works only for inner row (a row inside a row).
pt_PT: Em pixels. Esta configuração funciona apenas para uma linha interna (uma linha dentro de outra linha).

en: In pixels. Will be calculated automatically if empty.
pt_PT: Em pixels. Se estiver vazio será calculado automaticamente.

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the first stripe</a>, set -50px.
pt_PT: Em pixels, valores negativos são permitidos. Se esta é a <a href="%s" target="_blank">primeira linha do site</a>, configure para -50px.

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the last stripe</a>, set -50px.
pt_PT: Em pixels, valores negativos são permitidos. Se esta é a <a href="%s" target="_blank">primeira linha do site</a>, configure para -50px.

en: Inner padding
pt_PT: Padding interno

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
pt_PT: Insira o valor do gráfico aqui. Escolha entre 0 e 100.

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
pt_PT: Insira um valor inteiro para o rótulo. Se ficar vazio "Valor da Pizza" será usado.

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Install %2$s
pt_PT: Instalar %2$s

en: Install Location:
pt_PT: Instalando Plugin: %s

en: Install Plugins
pt_PT: Instalar Plugins

en: Install Required Plugins
pt_PT: Instalar Plugins Necessários

en: Install or update plugins
pt_PT: Instalar Plugins

en: Install required plugins
pt_PT: Instalar Plugins Necessários

en: Installation Path:
pt_PT: Instalando Plugin: %s

en: Installed
pt_PT: Instalar

en: Installed But Not Activated
pt_PT: Instalado Mas Não Ativado

en: Installed version:
pt_PT: Versão instalada:

en: Installing
pt_PT: Instalar

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: Instalando Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
pt_PT: Instalando Plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: Instalando e Ativando Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Invalid file type
pt_PT: Resposta inválida.

en: Invalid response.
pt_PT: Resposta inválida.

en: It looks like nothing was found at this location. Try using the search box below:
pt_PT: Nada foi encontrado. Tente utilizar a busca.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_PT: Nós não conseguimos encontrar o que você está procurando. Talvez a busca pode ajudar.

en: Language:
pt_PT: Linguagem WPML

en: Layout Settings
pt_PT: Configurações de layout

en: Layout, Columns & Responsiveness
pt_PT: Responsividade

en: Lazy loading
pt_PT: Carregamento lento

en: Leave a comment
pt_PT: Deixe um comentário

en: Leave empty to display all posts.
pt_PT: Deixe vazio para mostrar todas as postagens.

en: Leave empty to show full text.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte pequeno.

en: Leave empty to show products from all categories. Input product category name to see suggestions.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte pequeno.

en: Leave empty to use H3 font size.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte do H3.

en: Leave empty to use H3 line height.
pt_PT: Deixe vazio para usar altura da linha do H3.

en: Leave empty to use H4 font size.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte do H3.

en: Leave empty to use H4 line height.
pt_PT: Deixe vazio para usar altura da linha do H3.

en: Leave empty to use accent color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

en: Leave empty to use default color from Theme Options/Buttons
pt_PT: Deixe vazio para usar o número de postagens das configurações do Wordpress

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor e decoração padrão das caixas de conteúdo.

en: Leave empty to use default content boxes color & decoration. Note that decoration doesn't apply to gradient backgrounds.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor e decoração padrão das caixas de conteúdo.

en: Leave empty to use default divider color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor do divisão padrão.

en: Leave empty to use default gap
pt_PT: Deixe vazio para usar o intervalo padrão

en: Leave empty to use default hover color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor do divisão padrão.

en: Leave empty to use headers color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor de fonte do cabeçalho.

en: Leave empty to use headings color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor de fonte do cabeçalho.

en: Leave empty to use large font size.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte grande.

en: Leave empty to use large line height.
pt_PT: Deixe vazio para usar a altura de linha grande.

en: Leave empty to use medium font size.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte do H3.

en: Leave empty to use medium line height.
pt_PT: Deixe vazio para usar altura da linha do H3.

en: Leave empty to use number from wp settings.
pt_PT: Deixe vazio para usar o número de postagens das configurações do Wordpress

en: Leave empty to use predefined color or category color indication.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor pré-definida ou indicação de cor da categoria.

en: Leave empty to use predefined color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor pré-definida.

en: Leave empty to use primary text color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor primária do texto.

en: Leave empty to use secondary text color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor do texto secundária.

en: Leave empty to use small font size.
pt_PT: Deixe vazio para usar o tamanho de fonte pequeno.

en: Leave empty to use small line height.
pt_PT: Deixe vazio para usar altura da linha pequena.

en: Left Arrow Position
pt_PT: Posição da logo

en: Left padding
pt_PT: Padding esquerdo

en: Line color
pt_PT: Cor da linha

en: Line height
pt_PT: Altura da linha

en: Link Relationship (XFN)
pt_PT: Relacionamento de Link (XFN)

en: Link URL
pt_PT: URL do link

en: List
pt_PT: Lista

en: List style
pt_PT: Estilo da lista

en: List view
pt_PT: Estilo da lista

en: Live empty to use accent color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

en: Load more
pt_PT: Veja mais

en: Loading effect
pt_PT: Efeito de carregamento

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Log in to Reply
pt_PT: Faça login para Responder

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pt_PT: Logado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out esta conta">Log out?</a>

en: Make all posts the same width
pt_PT: Fazer todas as postagens com a mesma largura:

en: Margin-bottom
pt_PT: Margem inferior

en: Margin-left
pt_PT: Margem esquerda

en: Margin-right
pt_PT: Margem direita

en: Margin-top
pt_PT: Margem superior

en: Max Upload Size:
pt_PT: Upload Arquivos

en: Maximum number of words
pt_PT: Número máximo de produtos

en: Media gallery masonry & grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

en: Media style
pt_PT: Estilo de mídia

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message textarea height
pt_PT: Altura mínima da área de texto

en: Meta Information
pt_PT: Informação Meta

en: Minimum required version:
pt_PT: Versão mínima requerida:

en: Misc link
pt_PT: Link miscelânea

en: Mob. Phone
pt_PT: Telefone

en: Monthly Archives: %s
pt_PT: Arquivo Mensal: %s

en: Move
pt_PT: Mover

en: Move down
pt_PT: Mover para cima

en: Move up
pt_PT: Mover para cima

en: MySQL Version:
pt_PT: Versão

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name &#42;
pt_PT: Nome &#42;

en: Name&#42;
pt_PT: Nome&#42;

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: Navigation Label
pt_PT: Rótulo de Navegação

en: Newer Comments &rarr;
pt_PT: Novos Comentários &rarr;

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Next album:
pt_PT: Próximo álbum:

en: Next post:
pt_PT: Próximo post:

en: Next tab
pt_PT: Aba próxima

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
pt_PT: Nenhuma ação executada. O Plugin %1$s já foi ativado.

en: No file chosen
pt_PT: Nenhum arquivo escolhido

en: No plugins are available to be activated at this time.
pt_PT: Nenhum plugin está disponível para ser atualizado neste momento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pt_PT: Nenhum plugin está disponível para ser instalado neste momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pt_PT: Nenhum plugin está disponível para ser atualizado neste momento.

en: No plugins to install, update or activate.
pt_PT: Existe um ou mais plugins necessários ou recomendados para instalação, atualização ou ativação.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin foi selecionado para ser atualizado. Nenhuma ação será efetuada.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin foi selecionado para ser instalado. Nenhuma ação será efetuada.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin foi selecionado para ser atualizado. Nenhuma ação será efetuada.

en: No products in the cart.
pt_PT: Sem produtos no carrinho

en: No title
pt_PT: Sem título

en: Not Enabled
pt_PT: Habilitado

en: Not Installed
pt_PT: Não Instalado

en: Note: By default, all your posts will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
pt_PT: Nota: Por padrão, todos as suas postagens serão mostradas. <br>Se você deseja restringir a visualização, selecione a(s) categoria(s) acima. Somente categorias selecionadas serão mostradas.

en: Nothing Found
pt_PT: Nada Encontrado

en: Number of columns
pt_PT: Número de colunas:

en: Number of images to display on one page
pt_PT: Número de postagens para mostrar em uma página

en: Number of lines.
pt_PT: Número de linhas.

en: Number of posts to display on one page
pt_PT: Número de postagens para mostrar em uma página

en: Number of posts to show
pt_PT: Número de postagens que serão mostradas

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_PT: Oops! Esta página não existe.

en: Open in lighbox
pt_PT: Abrir em lightbox

en: Open link in
pt_PT: Abrir link em

en: Open link in a new tab
pt_PT: Abrir link em uma nova janela/aba

en: Order
pt_PT: Ordem

en: Order Details
pt_PT: Veja mais

en: Order Number
pt_PT: Ordenar por

en: Order by
pt_PT: Ordenar por

en: Order saved
pt_PT: Ordem salva

en: Order way
pt_PT: Ordenação

en: Orientation
pt_PT: Orientação

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other posts
pt_PT: Outras postagens

en: Out Of Stock
pt_PT: Fora de estoque

en: Outer padding
pt_PT: Padding externo

en: Overlapping Headers
pt_PT: Sobreposição

en: Overlay background margins
pt_PT: Opacidade da sobreposição do fundo

en: PHP Version:
pt_PT: Versão

en: Paddings
pt_PT: Padding

en: Page
pt_PT: Página

en: Page not found
pt_PT: Página não encontrada

en: Pages:
pt_PT: Páginas:

en: Pagination
pt_PT: Paginação

en: Pagination & Categorization
pt_PT: Categorização e ordenamento

en: Pagination mode
pt_PT: Modo de paginação

en: Paint background
pt_PT: Fundo chapado

en: Parallax speed
pt_PT: Velocidade do parallax

en: Parsing content.
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password *
pt_PT: Senha

en: Pay
pt_PT: Play

en: Percent
pt_PT: Porcentagem

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Phone:
pt_PT: Telefone

en: Photo Albums
pt_PT: Álbuns

en: Pie Chart
pt_PT: Gráfico de pizza

en: Pie label value
pt_PT: Valor do rótulo da pizza

en: Pie value
pt_PT: Valor da pizza

en: Please contact the administrator of this site for help.
pt_PT: Por favor, contate o administrados deste site para ajudar.

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
pt_PT: Por favor, corrija os erros destacados abaixo e tente novamente.

en: Plugin activated successfully.
pt_PT: Plugin ativado com sucesso.

en: Plugin activation failed.
pt_PT: Falha na ativação do plugin.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pt_PT: Plugin não ativado. Uma versão superior de %s é necessária para este tema. Por favor, atualize o plugin.

en: Plugin(s) activated successfully.
pt_PT: Plugin ativado com sucesso.

en: Plugins
pt_PT: Plugin

en: Portfolio slug
pt_PT: Janela do slider

en: Position
pt_PT: Posição:

en: Post
pt_PT: Postagem

en: Post Design & Elements
pt_PT: Design e Elementos da Postagem

en: Post Meta
pt_PT: Meta da Postagem

en: Post Title
pt_PT: Título da Postagem

en: Post comment
pt_PT: Postar Comentário

en: Post navigation
pt_PT: Navegação de post:

en: Post paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between posts)
pt_PT: Padding das postagens (ex. um padding de 5 pixels dará à você um intervalo de 10 pixels entre as postagens)

en: Posts Filter
pt_PT: Filtro de Postagens

en: Posts Number & Order
pt_PT: Número e Ordem das postagens

en: Posts per page
pt_PT: Postagens por página

en: Posts width
pt_PT: Largura das postagens

en: Pre-Packaged
pt_PT: Pré-Pacote

en: Preset Actions
pt_PT: Opções das Postagens

en: Preset saved
pt_PT: Ordem salva

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous album:
pt_PT: Álbum anterior:

en: Previous post:
pt_PT: Post anterior:

en: Previous tab
pt_PT: Aba anterior

en: Previously used menu
pt_PT: Álbum anterior:

en: Price
pt_PT: Preço

en: Privacy message
pt_PT: Mostrar categorias

en: Product
pt_PT: Produto

en: Product description
pt_PT: Classificação do produto

en: Product description color
pt_PT: Cor do contador de produtos

en: Product details
pt_PT: Detalhes do produto

en: Product rating
pt_PT: Classificação do produto

en: Product short description
pt_PT: Classificação do produto

en: Product titles & price
pt_PT: Títulos dos produtos

en: Products Carousel
pt_PT: Preço do Produto

en: Products Masonry & Grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quote type
pt_PT: Tipo de citação

en: Re-Install theme
pt_PT: Instalar

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_PT: Preparado para publicar seu primeiro post? Comece aqui.

en: Recommended
pt_PT: Recomendado

en: Recommended Plugins
pt_PT: Recomendado

en: Related Posts
pt_PT: Postagens Relacionadas

en: Related products
pt_PT: Produtos relacionados

en: Remember me
pt_PT: Lembre-me

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Image
pt_PT: Remover Imagem

en: Remove this item
pt_PT: Remover este ítem

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Reply to %s
pt_PT: Responder para %s

en: Required
pt_PT: Necessário

en: Required Update not Available
pt_PT: Atualização Necessária não Disponível

en: Required fields
pt_PT: Campos obrigatórios

en: Required fields are marked %s
pt_PT: Campos obrigatórios estão marcados %s

en: Requires Update
pt_PT: Necessita Atualização

en: Responsiveness
pt_PT: Responsividade

en: Responsiveness mode
pt_PT: Responsividade

en: Restore Defaults
pt_PT: Padrão

en: Restoring Defaults ...
pt_PT: Padrão

en: Results for "%s"
pt_PT: Resultados para "%s"

en: Return to Plugins Installer
pt_PT: Voltar para Instalação de Plugins Necessários

en: Return to Required Plugins Installer
pt_PT: Voltar para Instalação de Plugins Necessários

en: Return to the Dashboard
pt_PT: Voltar para o Painel

en: Right Arrow Position
pt_PT: Posição da logo

en: Right padding
pt_PT: Padding direito

en: Row minimum height
pt_PT: Altura mínima da linha

en: Row style
pt_PT: Estilo da linha

en: Run the updater
pt_PT: Necessita Atualização

en: SUHOSIN Installed:
pt_PT: Não Instalado

en: Save Options
pt_PT: Opções da Barra Lateral

en: Save as default
pt_PT: Mostrar como padrão

en: Saving Options ...
pt_PT: Opções da Barra Lateral

en: Scale animation on hover
pt_PT: Habilitar animação da escala quando sobreposta

en: Scroll mode
pt_PT: Rolar Normalmente

en: Scrolling
pt_PT: Estilo

en: Search Results for: %s
pt_PT: Procurar Resultados para :%s

en: Search for demo
pt_PT: limpar formulário

en: Search for demo:
pt_PT: limpar formulário

en: Search:
pt_PT: Buscar

en: Select Files
pt_PT: Selecionar Arquivos

en: Select Images
pt_PT: Selecionar Imagens

en: Select a %s
pt_PT: Selecione uma %s

en: Select how to sort retrieved posts.
pt_PT: Selecione como classificar as postagens recuperadas.

en: Select pie chart color.
pt_PT: Selecione a cor do gráfico pizza.

en: Server error.
pt_PT: Erro nos arquivos do sistema.

en: Service Information
pt_PT: Informação Meta

en: Set image proportions, for example: 4x3, 3x2.
pt_PT: Coloque as proporções da imagem, por exemplo: 4x3, 3x2.

en: Settings
pt_PT: Configurações da imagem

en: Settings Presets
pt_PT: Configurações da imagem

en: Shadow color
pt_PT: Cor Sólida

en: Share on Facebook
pt_PT: Facebook

en: Share on Linkedin
pt_PT: Linkedin

en: Share this
pt_PT: Compartilhar isto

en: Share with %s
pt_PT: Compartilhar isto

en: Shipping Address
pt_PT: Encontrar Endereço

en: Show
pt_PT: Exibir

en: Show Details
pt_PT: Exibir títulos

en: Show Fancy date
pt_PT: Mostrar data Fantasia

en: Show all pages in paginator
pt_PT: Mostrar todas as páginas na paginação

en: Show arrow background
pt_PT: Exibir fundo

en: Show arrow background hover
pt_PT: Exibir fundo

en: Show arrows
pt_PT: Exibir próximo ao logo

en: Show arrows on mobile device
pt_PT: Mostrar setas em dispositivo móvel

en: Show asc. / desc. ordering
pt_PT: Mostrar ordenamento asc. / desc.

en: Show background
pt_PT: Exibir fundo

en: Show bullets
pt_PT: Slideshow bullets

en: Show categories filter
pt_PT: Mostrar filtro de categorias

en: Show dividers
pt_PT: Mostrar divisores

en: Show fancy categories
pt_PT: Mostrar categorias fantasia

en: Show icon background
pt_PT: Exibir fundo

en: Show icon on image hover
pt_PT: Mostrar na sobreposição

en: Show name / date ordering
pt_PT: Mostrar ordenamento de nome / data

en: Show post author
pt_PT: Mostrar autor da postagem

en: Show post categories
pt_PT: Mostrar categorias das postagens

en: Show post comments
pt_PT: Mostrar comentários de postagens

en: Show post date
pt_PT: Mostrar data da postagem

en: Show privacy message
pt_PT: Mostrar data Fantasia

en: Show theme options in sidebar
pt_PT: Vindo das opções de tema

en: Show:
pt_PT: Exibir

en: Site URL:
pt_PT: URL do vídeo

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Skip to content
pt_PT: Pular para o conteúdo

en: Slideshows
pt_PT: Slideshow

en: Slower then content scrolling: 0.1 - 1. Faster then content scrolling: 1 and above. Reverse direction: - 0.1 and below.
pt_PT: Mais lento que a rolagem do conteúdo: 0.1 - 1. Mais rápido que a rolagem do conteúdo: 1 e acima. Direção reversa: -0.1 e abaixo.

en: Smooth scroll?
pt_PT: Rolagem suave?

en: Social Icon
pt_PT: Ícones sociais

en: Social Icon Item
pt_PT: Ícones sociais

en: Social Icons
pt_PT: Ícones sociais

en: Solid
pt_PT: Cor Sólida

en: Something went wrong with the plugin API.
pt_PT: Ocorreu algo errado com a API do plugin.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_PT: Desculpe, mas nada foi encontrado na busca com esses termos. Por favor, tente novamente com palavras-chave diferentes.

en: Sort by date
pt_PT: Classificar por data

en: Sort by name
pt_PT: Classificar por nome

en: Source
pt_PT: Origem

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
pt_PT: Se você deseja estilizar um elemento particular de conteúdo diferentemente, então use este campo para adicionar um nome de classe e faça uma referência dela no seu arquivo CSS.

en: Style particular elements differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
pt_PT: Se você deseja estilizar um elemento particular de conteúdo diferentemente, então use este campo para adicionar um nome de classe e faça uma referência dela no seu arquivo CSS.

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submit button caption
pt_PT: Caption do botão submeter

en: Subtotal
pt_PT: Sub-total

en: Switch to mobile layout if browser width is less then
pt_PT: Alternar para layout mobile se a largura do navegador for menor que

en: System Status
pt_PT: Status

en: Tag Archives: %s
pt_PT: Arquivo de Marcações: %s

en: Tags:
pt_PT: Marcações:

en: Target link
pt_PT: Link alvo

en: Telephone
pt_PT: Telefone

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text & button position:
pt_PT: Posição do botão "Adicionar ao carrinho"

en: Text Colors
pt_PT: Cor do texto

en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: Text hover color
pt_PT: Cor do texto sobreposto

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pt_PT: A descrição será mostrada no menu se o tema suportá-la.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin necessita ser atualizado para sua última versão para ter o máximo de compatibilidade com este tema: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins necessitam ser atualizados para suas últimas versõeso para ter o máximo de compatibilidade com este tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
pt_PT: O seguinte plugin foi ativado com sucesso:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin recomendado está atualmente inativo: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins recomendados estão atualmente inativos: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin requerido está atualmente inativo: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins requeridos estão atualmente inativos: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação e ativação está começando. Este processo pode demorar um pouco, então por favor, seja paciente.

en: The installation of %1$s failed.
pt_PT: A instalação de %1$s falhou.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação está começando. Este processo pode ser demorado em alguns servidores. Por favor, seja paciente.

en: The package could not be installed.
pt_PT: Este pacote não pode ser instalado.

en: The7 Information
pt_PT: Informação Meta

en: The7 Old
pt_PT: Plugins The7

en: The7 Plugins
pt_PT: Plugins The7

en: The7 Post Types and Elements
pt_PT: Design e Elementos da Postagem

en: The7 database update
pt_PT: Atualização do Tema

en: The7 rows
pt_PT: Exibir próximo ao logo

en: Theme Registration
pt_PT: Opções do Tema

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pt_PT: Existe um ou mais plugins necessários ou recomendados para instalação, atualização ou ativação.

en: There is no categories
pt_PT: Não existem categorias

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
pt_PT: O seguinte plugin necessita ser atualizado para sua última versão para ter o máximo de compatibilidade com este tema: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
pt_PT[0]: Este tema recomenda o seguinte plugin: %1$s.
pt_PT[1]: Este tema recomenda os seguintes plugins: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
pt_PT[0]: Este tema requer o seguinte plugin: %1$s.
pt_PT[1]: Este tema requer os seguintes plugins: %1$s.

en: Thumbnails height
pt_PT: Altura das miniaturas

en: Thumbnails max width
pt_PT: Largura máxima das miniaturas

en: Thumbnails width
pt_PT: Largura das miniaturas

en: Title
pt_PT: Título

en: Title Attribute
pt_PT: Atributo do Título

en: Title size
pt_PT: Tamanho do título

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Para Ativação <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Para Ativação <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Instalar <span class="count">(%)</span>
pt_PT[1]: Instalar <span class="count">(%)</span>

en: To the top
pt_PT: Para o topo

en: To view this protected post, enter the password below:
pt_PT: Para ver esse post protegido, insira a senha abaixo:

en: Top margin
pt_PT: Margem superior

en: Top padding
pt_PT: Padding superior

en: Total number of posts
pt_PT: Número total de postagens

en: Total number of products
pt_PT: Número total de postagens

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type and hit enter &hellip;
pt_PT: Digite e pressione enter  &hellip;

en: Unable to locate needed folder (%s).
pt_PT: Incapaz de localizar a pasta necessária (%s).

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Up one
pt_PT: Um acima

en: Up to date
pt_PT: Atualizar

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update %2$s
pt_PT: Atualizar %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Atualização Disponível <span class="count">(%)</span>
pt_PT[1]: Atualização Disponível <span class="count">(%)</span>

en: Update Required
pt_PT: Necessário

en: Update recommended
pt_PT: Atualização recomendada

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: Atualizado Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
pt_PT: Atualizando Plugin: %s

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
pt_PT: Atualize sua versão do WordPress para suportar todas as mídias.

en: Upload Image
pt_PT: Subir Imagem

en: Uploads Folder Writable:
pt_PT: Upload Arquivos

en: Use [dt_button] to insert a button. Default: button keeps alignment from content editor. On the right: button is aligned to the right.
pt_PT: Use [dt_buttom] para inserir um botão. Padrão: botões mantém o alinhamento do editor de conteúdo. À direita: botão será alinhado à direita.

en: Username
pt_PT: Usuário

en: Version
pt_PT: Versão

en: Vert. tablet
pt_PT: Aba próxima

en: Vertical length
pt_PT: Divisor vertical

en: Vertical offset
pt_PT: Divisor vertical

en: Vertical position
pt_PT: Posição dos marcadores

en: Video URL
pt_PT: URL do vídeo

en: Video background (mp4)
pt_PT: Fundo de vídeo (mp4)

en: Video background (ogv)
pt_PT: Fundo de vídeo (ogv)

en: Video background (webm)
pt_PT: Fundo de vídeo (webm)

en: View Cart
pt_PT: Ver Carrinho

en: View File
pt_PT: Ver Arquivo

en: View all
pt_PT: Ver tudo

en: View all posts by %s
pt_PT: Ver todos as postagens de %s

en: View cart
pt_PT: Ver Carrinho

en: Visible part of the "Before" image (in %)
pt_PT: Parte visível da imagem "Antes" (em %)

en: WP Version:
pt_PT: Versão

en: Wide desktop
pt_PT: Em desktops

en: Widget title
pt_PT: Título do Widget

en: Width
pt_PT: Largura

en: Width:height (e.g. 16:9). Leave this field empty to preserve original image proportions.
pt_PT: Largura:altura (ex. 16:9). Deixe este campo em branco para preservar as proporções originais da imagem.

en: WordPress Repository
pt_PT: Repositório do WordPress

en: Yearly Archives: %s
pt_PT: Arquivo Anual: %s

en: You are here:
pt_PT: Você está aqui:

en: You can use pixels (px) or percents (%).
pt_PT: Você pode usar pixels (px) ou porcentagem (%).

en: You may only upload maximum %d file
pt_PT: Você pode apenas fazer upload de no máximo %d arquivo

en: You may only upload maximum %d files
pt_PT: Você pode apenas fazer upload de no máximo %d arquivos

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt_PT: Você deve estar <a href="%s">logado</a> para postar um comentário.

en: Your Cart
pt_PT: Seu carrinho

en: Your cart
pt_PT: Seu carrinho

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_PT: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Your email address will not be published.
pt_PT: Seu endereço de e-mail não será publicado.

en: Your order
pt_PT: Seu carrinho

en: ZipArchive:
pt_PT: Arquivo:

[ctx: admin]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

[ctx: admin]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 755.
pt_PT: Falha ao criar arquivo .CSS personalizado. Para melhorar a performance do seu site, por favor, confira se a pasta ".../wp-content/uploads/" está criada e mude o seu CHMOD para 777.

[ctx: admin]
en: Position:
pt_PT: Posição:

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
pt_PT: Ícones

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
pt_PT: Barra de Ícones

[ctx: admin icons bar]
en: search
pt_PT: localizar

[ctx: admin status]
en: by %s
pt_PT: Por %s

[ctx: admin-bar]
en: Desktop
pt_PT: Em desktops

[ctx: admin-bar]
en: Hide
pt_PT: Ocultar

[ctx: admin-bar]
en: Options Panel
pt_PT: Opções salvas.

[ctx: admin-bar]
en: Show
pt_PT: Exibir

[ctx: admin-bar]
en: Tablet
pt_PT: Habilitado

[ctx: admin-bar]
en: View
pt_PT: Ver tudo

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
pt_PT: desconhecido

[ctx: attachment field]
en: Hide title
pt_PT: Ocultar título

[ctx: attachment field]
en: Image link
pt_PT: Link da imagem

[ctx: attachment field]
en: Video url
pt_PT: URL do Vídeo

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
pt_PT:  &mdash; todas as postagens do Blog (de todas as categorias) serão mostradas nesta página.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
pt_PT:  &mdash; escolha a(s) categoria(s) do Blog que serão mostradas nesta página.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
pt_PT:  &mdash; escolha quais categorias serão excluídas da exibição nesta página.

[ctx: backend]
en: % pictures
pt_PT: % figuras

[ctx: backend]
en: 1 picture
pt_PT: 1 figura

[ctx: backend]
en: ALL your Blog posts are being displayed on this page!
pt_PT: TODAS as suas postagens do Blog serão mostradas nesta página!

[ctx: backend]
en: Advanced
pt_PT: Avançado

[ctx: backend]
en: All
pt_PT: Tudo

[ctx: backend]
en: All, except
pt_PT: Todos, exceto

[ctx: backend]
en: Archives
pt_PT: Arquivos

[ctx: backend]
en: Bold
pt_PT: Negrito

[ctx: backend]
en: Bottom Menu
pt_PT: Menu de Base

[ctx: backend]
en: Branding
pt_PT: Marca

[ctx: backend]
en: But you can specify which Blog categories will (or will not) be shown.
pt_PT: Mas você pode especificar quais categorias do Blog irão (ou não irão) ser mostradas.

[ctx: backend]
en: Buttons
pt_PT: Botões

[ctx: backend]
en: By default all your Blog posts will be displayed on this page.
pt_PT: Por padrão, todas as postagens do Blog serão mostradas nesta página.

[ctx: backend]
en: Capitalize
pt_PT: Todas Maiúsculas

[ctx: backend]
en: Categories:
pt_PT: Categorias:

[ctx: backend]
en: Contact Forms
pt_PT: Formulário de contato

[ctx: backend]
en: Date:
pt_PT: Data:

[ctx: backend]
en: Edit
pt_PT: Editar

[ctx: backend]
en: Edit post type
pt_PT: Editar tipo de postagem

[ctx: backend]
en: Edit this item
pt_PT: Editar este item

[ctx: backend]
en: Export/Import Options
pt_PT: Opções de Exportar/Importar

[ctx: backend]
en: Fancy category background
pt_PT: Fundo fantasia da categoria

[ctx: backend]
en: Fancy category text color
pt_PT: Cor fantasia do texto da categoria

[ctx: backend]
en: Footer
pt_PT: Rodapé

[ctx: backend]
en: Footer & Bottom Bar
pt_PT: Rodapé e Barra Inferior

[ctx: backend]
en: General Appearance
pt_PT: Aparência Geral

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 1
pt_PT: Microwidgets

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 2
pt_PT: Microwidgets

[ctx: backend]
en: Image title
pt_PT: Título da imagem

[ctx: backend]
en: Images Styling & Hovers
pt_PT: Estilo e Sobreposições de Imagem

[ctx: backend]
en: In tabs above you can select from the following options:
pt_PT: Nas abas acima você pode selecionar as seguintes opções:

[ctx: backend]
en: Italic
pt_PT: Itálico

[ctx: backend]
en: Mobile Menu
pt_PT: Menu Mobile

[ctx: backend]
en: Mobile Menu:
pt_PT: Menu Mobile:

[ctx: backend]
en: Move this item to the Trash
pt_PT: Mover este item para a Lixeira

[ctx: backend]
en: Nothing found
pt_PT: Nada Encontrado

[ctx: backend]
en: Only
pt_PT: Somente

[ctx: backend]
en: Options saved.
pt_PT: Opções salvas.

[ctx: backend]
en: Page Titles
pt_PT: Títulos das Páginas

[ctx: backend]
en: Primary Menu
pt_PT: Menu Primário

[ctx: backend]
en: Primary menu:
pt_PT: Menu primário:

[ctx: backend]
en: Search for an option ...
pt_PT: limpar formulário

[ctx: backend]
en: Share Buttons
pt_PT: Botões de Compartilhamento

[ctx: backend]
en: Sidebar
pt_PT: Barra Lateral

[ctx: backend]
en: Split Menu Left
pt_PT: Menu Dividido Esquerdo

[ctx: backend]
en: Split Menu Left:
pt_PT: Menu Dividido Esquerdo:

[ctx: backend]
en: Split Menu Right
pt_PT: Menu Dividido Direito

[ctx: backend]
en: Split Menu Right:
pt_PT: Menu Dividido Direito:

[ctx: backend]
en: Standard
pt_PT: Padrão (sem AJAX)

[ctx: backend]
en: Theme Options
pt_PT: Opções do Tema

[ctx: backend]
en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

[ctx: backend]
en: Top Bar & Header
pt_PT: Barra Superior e Cabeçalho

[ctx: backend]
en: Trash
pt_PT: Lixeira

[ctx: backend]
en: Typography
pt_PT: Tipografia

[ctx: backend]
en: WPML Flags
pt_PT: Linguagem WPML

[ctx: backend]
en: Widget Areas
pt_PT: Áreas de Widget

[ctx: backend]
en: You have:
pt_PT: Você tem:

[ctx: backend]
en: ascending
pt_PT: ascendente

[ctx: backend]
en: date
pt_PT: data

[ctx: backend]
en: descending
pt_PT: descendente

[ctx: backend]
en: name
pt_PT: nome

[ctx: backend]
en: no pictures
pt_PT: sem figuras

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
pt_PT: &mdash; Sem Alterações &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Apply setting preset
pt_PT: Configurações da imagem

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose footer
pt_PT: Escolher rodapé

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose sidebar
pt_PT: Escolher barra lateral

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

[ctx: backend bulk edit]
en: Featured image options
pt_PT: Opções de imagem destacada

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
pt_PT: Esquerda

[ctx: backend bulk edit]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: backend bulk edit]
en: Right
pt_PT: Direita

[ctx: backend bulk edit]
en: Setting preset
pt_PT: Configurações da imagem

[ctx: backend bulk edit]
en: Show featured image
pt_PT: Exibir imagem destacada

[ctx: backend bulk edit]
en: Show footer
pt_PT: Exibir rodapé

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar and footer options
pt_PT: Opções de barra lateral e rodapé

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar layout
pt_PT: Layout da barra lateral

[ctx: backend bulk edit]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: backend bulk edit footer]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: backend fields]
en: Delete
pt_PT: Excluir

[ctx: backend fields button]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: backend media error]
en: You are not allowed to perform this action.
pt_PT: Você não tem permissão para executar esta ação.

[ctx: backend metabox]
en:  Top bar color
pt_PT: Cor da fonte da Barra Superior

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
pt_PT: Botão "Load more"

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
pt_PT: Botão "Load more" e filtro com AJAX

[ctx: backend metabox]
en: &mdash; Choose page &mdash;
pt_PT: &mdash; Escolher página &mdash;

[ctx: backend metabox]
en: + Show
pt_PT: + Exibir

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
pt_PT: - Ocultar

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
pt_PT: Largura 100%:

[ctx: backend metabox]
en: AJAX Pagination
pt_PT: Paginação AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Accent
pt_PT: Realce

[ctx: backend metabox]
en: After items
pt_PT: Depois dos itens

[ctx: backend metabox]
en: Albums
pt_PT: Álbuns

[ctx: backend metabox]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: backend metabox]
en: All, except
pt_PT: Todos, exceto

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

[ctx: backend metabox]
en: Animation effect:
pt_PT: Efeito de animação:

[ctx: backend metabox]
en: Animation:
pt_PT: Animação:

[ctx: backend metabox]
en: Arrange by:
pt_PT: Organizar por:

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay
pt_PT: Autoplay:

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed
pt_PT: Velocidade do autoplay:

[ctx: backend metabox]
en: Autoslide interval (in milliseconds)
pt_PT: Intervalo do autoslide (em milisegundos)

[ctx: backend metabox]
en: Back button:
pt_PT: Botão voltar

[ctx: backend metabox]
en: Background
pt_PT: Fundo

[ctx: backend metabox]
en: Background & animated lines
pt_PT: Fundo e linhas animadas

[ctx: backend metabox]
en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

[ctx: backend metabox]
en: Background color:
pt_PT: Cor de fundo:

[ctx: backend metabox]
en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

[ctx: backend metabox]
en: Background under posts:
pt_PT: Fundo sob as postagens:

[ctx: backend metabox]
en: Background under slideshow
pt_PT: Fundo sob o slideshow:

[ctx: backend metabox]
en: Beautiful loading:
pt_PT: Carregamento bonito:

[ctx: backend metabox]
en: Before items
pt_PT: Antes dos itens

[ctx: backend metabox]
en: Black
pt_PT: Preto

[ctx: backend metabox]
en: Blog Options
pt_PT: Opções do Blog

[ctx: backend metabox]
en: Bottom
pt_PT: Inferior

[ctx: backend metabox]
en: Bottom (in px)
pt_PT: Margem inferior (px)

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding
pt_PT: Padding inferior

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding (px or %)
pt_PT: Padding inferior (px)

[ctx: backend metabox]
en: Boxed
pt_PT: Encaixado

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs
pt_PT: Rastros de navegação

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs background color
pt_PT: Cor do fundo dos rastros de navegação

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs text color
pt_PT: Cor do texto do rastro de navegação:

[ctx: backend metabox]
en: Capitalize
pt_PT: Todas Maiúsculas

[ctx: backend metabox]
en: Category
pt_PT: Categoria

[ctx: backend metabox]
en: Centre
pt_PT: Centro

[ctx: backend metabox]
en: Centred title + centred breadcrumbs
pt_PT: Título centralizado + rastro de navegação centralizado

[ctx: backend metabox]
en: Checkerboard order
pt_PT: Ordenar xadrez

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
pt_PT: Escolha o slider:

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider
pt_PT: Escolha o slider:

[ctx: backend metabox]
en: Column minimum width (px):
pt_PT: Largura mínima da coluna (px):

[ctx: backend metabox]
en: Content Area Options
pt_PT: Opções da Área de Conteúdo

[ctx: backend metabox]
en: Content alignment:
pt_PT: Alinhamento do conteúdo:

[ctx: backend metabox]
en: Content area position
pt_PT: Posição da área de conteúdo

[ctx: backend metabox]
en: Content:
pt_PT: Conteúdo:

[ctx: backend metabox]
en: Custom
pt_PT: Personalizado

[ctx: backend metabox]
en: Custom color
pt_PT: Cor personalizada

[ctx: backend metabox]
en: Custom title
pt_PT: Título personalizado

[ctx: backend metabox]
en: Dark
pt_PT: Escuro

[ctx: backend metabox]
en: Dark gradient
pt_PT: Gradiente escuro

[ctx: backend metabox]
en: Default
pt_PT: Padrão

[ctx: backend metabox]
en: Default menu
pt_PT: Menu padrão

[ctx: backend metabox]
en: Desired columns number:
pt_PT: Número de colunas desejadas:

[ctx: backend metabox]
en: Direction aware
pt_PT: Direção informada

[ctx: backend metabox]
en: Disable
pt_PT: Desabilitado

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

[ctx: backend metabox]
en: Display Blog Categories
pt_PT: Mostrar categorias do Blog

[ctx: backend metabox]
en: Display content area
pt_PT: Exibir área de conteúdo:

[ctx: backend metabox]
en: Edit slideshows
pt_PT: Editar slideshows

[ctx: backend metabox]
en: Effect 1
pt_PT: Efeito 1

[ctx: backend metabox]
en: Effect 2
pt_PT: Efeito 2

[ctx: backend metabox]
en: Effect 3
pt_PT: Efeito 3

[ctx: backend metabox]
en: Enable color overlay
pt_PT: Cor da borda do fundo

[ctx: backend metabox]
en: Enable fancy date:
pt_PT: Habilitar data fantasiosa:

[ctx: backend metabox]
en: Enable slideshow background and paddings
pt_PT: Habilitar fundo e paddings do slideshow:

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
pt_PT: Habilitado

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image with paddings)
pt_PT: Habilitado (imagem com paddings)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image without paddings)
pt_PT: Habilitado (imagem sem paddings)

[ctx: backend metabox]
en: FLOATING NAVIGATION
pt_PT: LOGO DA NAVEGAÇÃO FLUTUANTE

[ctx: backend metabox]
en: Fade
pt_PT: Desvanecer

[ctx: backend metabox]
en: Fade in
pt_PT: Aparecendo

[ctx: backend metabox]
en: Fall perspective
pt_PT: Perspectiva descendo

[ctx: backend metabox]
en: Fancy Title Options
pt_PT: Opções de Título Fantasia

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title
pt_PT: Título fantasia

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title layout
pt_PT: Layout do Título Fantasia:

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (desktop):
pt_PT: Modo preenchimento (desktop):

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (mobile):
pt_PT: Modo preenchimento (mobile):

[ctx: backend metabox]
en: Fixed at it's position
pt_PT: Posição dos marcadores

[ctx: backend metabox]
en: Fly
pt_PT: Voar

[ctx: backend metabox]
en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

[ctx: backend metabox]
en: Font size
pt_PT: Tamanho da fonte

[ctx: backend metabox]
en: Footer Options
pt_PT: Opções de Rodapé

[ctx: backend metabox]
en: Footer widget area
pt_PT: Área de widgets do rodapé:

[ctx: backend metabox]
en: From theme options
pt_PT: Vindo das opções de tema

[ctx: backend metabox]
en: Full-width
pt_PT: Largura total

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen
pt_PT: Tela cheia

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow
pt_PT: Slideshow em tela cheia

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow + text area
pt_PT: Slideshow em tela cheia + área de texto

[ctx: backend metabox]
en: Gap between images (px):
pt_PT: Espaço entre as imagens (px):

[ctx: backend metabox]
en: Grid
pt_PT: Grade

[ctx: backend metabox]
en: Header background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

[ctx: backend metabox]
en: Header background opacity
pt_PT: Opacidade da sobreposição do fundo

[ctx: backend metabox]
en: Header color
pt_PT: Cor do cabeçalho

[ctx: backend metabox]
en: Helix
pt_PT: Hélice

[ctx: backend metabox]
en: Hide by default
pt_PT: Ocultar por padrão

[ctx: backend metabox]
en: Hide captions
pt_PT: Ocultar descrições:

[ctx: backend metabox]
en: Hide last row if there's not enough images to fill it:
pt_PT: Ocultar a última linha se não houver imagens suficientes para preenchê-la:

[ctx: backend metabox]
en: Hide on mobile layout
pt_PT: Ocultar no layout mobile:

[ctx: backend metabox]
en: Hide page title
pt_PT: Ocultar título da página

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
pt_PT: Ocultar:

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) logo:
pt_PT: Logo de alta resolução (retina):

[ctx: backend metabox]
en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
pt_PT: Padding entre as imagens (ex. padding de 5 pixels resultará em 10 pixels de espaço entre as imagens)

[ctx: backend metabox]
en: Images proportions:
pt_PT: Proporções da imagem:

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing
pt_PT: Tamanho da imagem:

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
pt_PT: Tamanho da imagem:

[ctx: backend metabox]
en: In the bottom
pt_PT: Na base

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image transparency (%)
pt_PT: Transparência de imagem inativa (%):

[ctx: backend metabox]
en: Landscape images
pt_PT: Imagens paisagem

[ctx: backend metabox]
en: Lazy loading
pt_PT: Carregamento lento

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to hide logo.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor de fonte do cabeçalho.

[ctx: backend metabox]
en: Leave empty to use value from theme options.
pt_PT: Deixe vazio para usar o número de postagens das configurações do Wordpress

[ctx: backend metabox]
en: Left
pt_PT: Esrquerda

[ctx: backend metabox]
en: Left & bottom
pt_PT: Esquerda e inferior

[ctx: backend metabox]
en: Left & top
pt_PT: Esquerda e superior

[ctx: backend metabox]
en: Left title + left breadcrumbs
pt_PT: Título à esquerda + rastro de navegação à esquerda

[ctx: backend metabox]
en: Left title + right breadcrumbs
pt_PT: Título à esquerda + rastro de navegação à direita

[ctx: backend metabox]
en: Left-aligned image
pt_PT: Imagem alinhada à esquerda

[ctx: backend metabox]
en: Line height
pt_PT: Altura da linha

[ctx: backend metabox]
en: Loading effect:
pt_PT: Efeito de carregamento:

[ctx: backend metabox]
en: Loading mode:
pt_PT: Modo carregando:

[ctx: backend metabox]
en: Logos target link:
pt_PT: Alvo do link:

[ctx: backend metabox]
en: MAIN
pt_PT: LOGO PRINCIPAL

[ctx: backend metabox]
en: Make all posts the same width:
pt_PT: Fazer todas as postagens com a mesma largura:

[ctx: backend metabox]
en: Masonry
pt_PT: Lado a lado

[ctx: backend metabox]
en: Max width (%):
pt_PT: Largura máxima (%):

[ctx: backend metabox]
en: Microsite Logo
pt_PT: Microsite

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
pt_PT: Largura mínima (%):

[ctx: backend metabox]
en: Minimum height (px)
pt_PT: Altura (px):

[ctx: backend metabox]
en: Mobile Menu location
pt_PT: Localização do Menu Mobile

[ctx: backend metabox]
en: Move up
pt_PT: Mover para cima

[ctx: backend metabox]
en: Move with the content
pt_PT: Ao longo dos limites de todo o conteúdo

[ctx: backend metabox]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: backend metabox]
en: None
pt_PT: Nenhum

[ctx: backend metabox]
en: Number of posts to display on one page:
pt_PT: Número de postagens para exibir em uma página:

[ctx: backend metabox]
en: On hover
pt_PT: Em hover

[ctx: backend metabox]
en: On page load slideshow is
pt_PT: A página que carrega o slideshow é:

[ctx: backend metabox]
en: Only
pt_PT: Apenas

[ctx: backend metabox]
en: Order by:
pt_PT: Ordenar por:

[ctx: backend metabox]
en: Order:
pt_PT: Ordem:

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping
pt_PT: Sobreposição

[ctx: backend metabox]
en: Overlay color
pt_PT: Cor da sobreposição

[ctx: backend metabox]
en: Overlay opacity
pt_PT: Opacidade do hover

[ctx: backend metabox]
en: Page Header Options
pt_PT: Opções de Cabeçalho da Página

[ctx: backend metabox]
en: Page Margins
pt_PT: Opções de Cabeçalho da Página

[ctx: backend metabox]
en: Page layout:
pt_PT: Layout da página:

[ctx: backend metabox]
en: Page title
pt_PT: Título da página

[ctx: backend metabox]
en: Pagination & filter with AJAX
pt_PT: Paginação de filtro com AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Parallax speed
pt_PT: Velocidade do parallax

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
pt_PT: Rolagem de fotos

[ctx: backend metabox]
en: Porthole slider
pt_PT: Janela do slider

[ctx: backend metabox]
en: Portrait images
pt_PT: Imagens retrato

[ctx: backend metabox]
en: Position x
pt_PT: Posição x (horizontal):

[ctx: backend metabox]
en: Position y
pt_PT: Posição y (vertical):

[ctx: backend metabox]
en: Post Options
pt_PT: Opções das Postagens

[ctx: backend metabox]
en: Post preview width:
pt_PT: Largura da pré-visualização da postagem

[ctx: backend metabox]
en: Primary Menu location
pt_PT: Localização do menu primário

[ctx: backend metabox]
en: Real column width will slightly vary depending on site visitor screen width
pt_PT: A largura real da coluna real irá variar ligeiramente, dependendo da largura da tela do visitante do site

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
pt_PT: Postagens relacionadas pode ser habilitadas / desabilitadas de %sOpções do Tema / Blog, Portfolio, Galeria%s

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
pt_PT: Categoria de postagens relacionadas:

[ctx: backend metabox]
en: Repeat options
pt_PT: Opções de repetição:

[ctx: backend metabox]
en: Reverse direction aware
pt_PT: Sentido inverso

[ctx: backend metabox]
en: Right
pt_PT: Direita

[ctx: backend metabox]
en: Right title + left breadcrumbs
pt_PT: Título à direita + rastro de navegação à esquerda

[ctx: backend metabox]
en: Right title + right breadcrumbs
pt_PT: Título à direita + rastro de navegação à direita

[ctx: backend metabox]
en: Right-aligned image
pt_PT: Imagem alinhada à direita

[ctx: backend metabox]
en: Row target height (px):
pt_PT: Altura da linha (px):

[ctx: backend metabox]
en: Scale
pt_PT: Escala

[ctx: backend metabox]
en: Scale In
pt_PT: Escala

[ctx: backend metabox]
en: Scale up
pt_PT: Aumentar escala

[ctx: backend metabox]
en: Scroll effect
pt_PT: Rolar Normalmente

[ctx: backend metabox]
en: Show all pages in paginator:
pt_PT: Exibir todas as páginas na paginação:

[ctx: backend metabox]
en: Show asc. / desc. ordering:
pt_PT: Exibir ordem asc. / desc.:

[ctx: backend metabox]
en: Show by default
pt_PT: Mostrar como padrão

[ctx: backend metabox]
en: Show categories filter:
pt_PT: Mostrar filtros de categorias:

[ctx: backend metabox]
en: Show excerpts:
pt_PT: Mostrar resumos:

[ctx: backend metabox]
en: Show image miniatures:
pt_PT: Exibir miniaturas das imagens:

[ctx: backend metabox]
en: Show name / date ordering:
pt_PT: Exibir ordem nome / data:

[ctx: backend metabox]
en: Show page title
pt_PT: Exibir título da página

[ctx: backend metabox]
en: Show pixel overlay
pt_PT: Mostrar pixel overlay:

[ctx: backend metabox]
en: Show post author:
pt_PT: Mostrar autor da postagem:

[ctx: backend metabox]
en: Show post categories:
pt_PT: Mostrar categorias das postagens:

[ctx: backend metabox]
en: Show post comments:
pt_PT: Mostrar comentários das postagens:

[ctx: backend metabox]
en: Show post date:
pt_PT: Mostrar data da postagem:

[ctx: backend metabox]
en: Show read more buttons:
pt_PT: Mostrar botão \"Veja mais\":

[ctx: backend metabox]
en: Show widgetized footer
pt_PT: Exibir rodapé com widgets:

[ctx: backend metabox]
en: Side paddings
pt_PT: Espaçamento lateral

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar Options
pt_PT: Opções da Barra Lateral

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar position
pt_PT: Posição da Barra Lateral:

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar widget area
pt_PT: Área de widgets da Barra Lateral:

[ctx: backend metabox]
en: Slider layout
pt_PT: Layout do slider:

[ctx: backend metabox]
en: Slider proportions
pt_PT: Proporções do Slider:

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow Options
pt_PT: Opções do Slideshow

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow(s)
pt_PT: Slideshow(s):

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Left location
pt_PT: Localização do Menu Dividido Esquerdo

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Right location
pt_PT: Localização do Menu Dividido Direito

[ctx: backend metabox]
en: Standard (no AJAX)
pt_PT: Padrão (sem AJAX)

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle
pt_PT: Sub-título

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font color
pt_PT: Cor da fonte do sub-título:

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT HEADER
pt_PT: LOGO DO CABEÇALHO TRANSPARENTE

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT MOBILE HEADER
pt_PT: LOGO DO CABEÇALHO TRANSPARENTE

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnail width (in %):
pt_PT: Largura da miniatura (em %):

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails
pt_PT: Miniaturas:

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails height
pt_PT: Altura das miniaturas

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails width
pt_PT: Largura das miniaturas

[ctx: backend metabox]
en: Title
pt_PT: Título

[ctx: backend metabox]
en: Top (in px)
pt_PT: Margem superior (px)

[ctx: backend metabox]
en: Top bar color
pt_PT: Cor da fonte da Barra Superior

[ctx: backend metabox]
en: Top bar opacity
pt_PT: Fonte da barra superior

[ctx: backend metabox]
en: Top padding
pt_PT: Padding superior

[ctx: backend metabox]
en: Top padding (px or %)
pt_PT: Padding superior (px)

[ctx: backend metabox]
en: Transparent
pt_PT: Transparente

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color
pt_PT: Cor do fundo transparente

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity
pt_PT: Opacidade do fundo transparente

[ctx: backend metabox]
en: Under image
pt_PT: Sob a imagem

[ctx: backend metabox]
en: White
pt_PT: Branco

[ctx: backend metabox]
en: Works only for "Standard (no AJAX)" loading mode.
pt_PT: Funciona apenas para modo de carregamento "Padrão (sem AJAX)"

[ctx: backend metabox]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
pt_PT: configurações avançadas

[ctx: backend metabox]
en: all pages
pt_PT: todas as páginas

[ctx: backend metabox]
en: bottom bar
pt_PT: barra inferior

[ctx: backend metabox]
en: choose category(s)
pt_PT: escolher categoria(s)

[ctx: backend metabox]
en: content area
pt_PT: área de conteúdo

[ctx: backend metabox]
en: content-width
pt_PT: largura do conteúdo

[ctx: backend metabox]
en: fill the viewport (crop)
pt_PT: preencher a janela (cortar)

[ctx: backend metabox]
en: first page
pt_PT: primeira página

[ctx: backend metabox]
en: fit (preserve proportions)
pt_PT: cobrir (preservar proporções)

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
pt_PT: Menu flutuante

[ctx: backend metabox]
en: from the same category
pt_PT: da mesma categoria

[ctx: backend metabox]
en: full-width
pt_PT: tela cheia

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
pt_PT: cabeçalho &amp; barra superior

[ctx: backend metabox]
en: if non selected, all slideshows will be displayed.
pt_PT: se não selecionado, todos os slideshows serão exibidos.

[ctx: backend metabox]
en: large
pt_PT: grande

[ctx: backend metabox]
en: make images round
pt_PT: fazer imagens arredondadas

[ctx: backend metabox]
en: medium
pt_PT: médio

[ctx: backend metabox]
en: no
pt_PT: não

[ctx: backend metabox]
en: none
pt_PT: nenhum

[ctx: backend metabox]
en: preserve images proportions
pt_PT: preservar proporções da imagem

[ctx: backend metabox]
en: resize images
pt_PT: redimensionar imagens

[ctx: backend metabox]
en: small
pt_PT: pequeno

[ctx: backend metabox]
en: top bar
pt_PT: Barra superior

[ctx: backend metabox]
en: wide
pt_PT: extenso

[ctx: backend options]
en: blue
pt_PT: azul

[ctx: backend options]
en: bottom
pt_PT: inferior

[ctx: backend options]
en: center
pt_PT: centro

[ctx: backend options]
en: everywhere
pt_PT: todos os lugares

[ctx: backend options]
en: everywhere except front page
pt_PT: em tudo, exceto na primeira página

[ctx: backend options]
en: everywhere except homepage templates
pt_PT: em todos os lugares, exceto nos modelos de página inicial

[ctx: backend options]
en: fade
pt_PT: esmaecer

[ctx: backend options]
en: front page only
pt_PT: apenas na primeira página

[ctx: backend options]
en: green
pt_PT: verde

[ctx: backend options]
en: left
pt_PT: esquerda

[ctx: backend options]
en: no-repeat
pt_PT: não-repetir

[ctx: backend options]
en: nowhere
pt_PT: nenhum lugar

[ctx: backend options]
en: on every page
pt_PT: em todas as páginas

[ctx: backend options]
en: only on homepage templates
pt_PT: somente nos modelos de página inicial

[ctx: backend options]
en: orange
pt_PT: laranja

[ctx: backend options]
en: pink
pt_PT: rosa

[ctx: backend options]
en: purple
pt_PT: roxo

[ctx: backend options]
en: repeat
pt_PT: repetir

[ctx: backend options]
en: repeat-x
pt_PT: repetir-x

[ctx: backend options]
en: repeat-y
pt_PT: repetir-y

[ctx: backend options]
en: right
pt_PT: direita

[ctx: backend options]
en: slice
pt_PT: fatia

[ctx: backend options]
en: top
pt_PT: superior

[ctx: backend options]
en: white
pt_PT: branco

[ctx: backend options]
en: yellow
pt_PT: amarelo

en: by Dream-Theme
pt_PT: por Dream-Theme

[ctx: comments title]
en: 1 Comment | %1$s Comments
pt_PT[0]: 1 Comentário
pt_PT[1]: %1$s Comentários

[ctx: details button]
en: Details
pt_PT: Veja mais

[ctx: edit menu walker]
en: Enable Mega Menu
pt_PT: Habilitar Mega Menu

[ctx: edit menu walker]
en: Fullwidth
pt_PT: Largura total

[ctx: edit menu walker]
en: Hide title in mega menu
pt_PT: Ocultar título no Mega Menu

[ctx: edit menu walker]
en: Icon :
pt_PT: Ícone :

[ctx: edit menu walker]
en: Iconfont code
pt_PT: Código de iconfont

[ctx: edit menu walker]
en: Number of columns:
pt_PT: Número de colunas:

[ctx: edit menu walker]
en: Remove link
pt_PT: Remover link

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new column
pt_PT: Este item poderia começar em uma nova coluna

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new row
pt_PT: Este item poderia começar em uma nova linha

[ctx: feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
pt_PT: Desculpe. Nós suspeitamos que você é um robô

[ctx: feedback msg]
en: The message has not been sent. Please try again.
pt_PT: A mensagem não pôde ser enviada

[ctx: feedback msg]
en: Your message has been sent.
pt_PT: A mensagem não pôde ser enviada

[ctx: feedback msg]
en: [Feedback from: %s]
pt_PT: [Retorno de: %s]

[ctx: file upload]
en: + Add new file
pt_PT: + Adicionar novo arquivo

[ctx: file upload]
en: Delete
pt_PT: Excluir

[ctx: file upload]
en: Edit
pt_PT: Editar

[ctx: file upload]
en: Select or Upload Files
pt_PT: Selecionar ou Subir Arquivos

[ctx: file upload]
en: Upload Files
pt_PT: Upload Arquivos

en: for #anchor navigation
pt_PT: para navegação por #ancora

en: image height in px
pt_PT: altura da imagem em px

[ctx: image upload]
en: + Add new image
pt_PT: + Adicionar nova imagem

[ctx: image upload]
en: Allowed Image Files
pt_PT: Arquivos de Imagem Permitidos

[ctx: image upload]
en: Delete
pt_PT: Excluir

[ctx: image upload]
en: Drop images here
pt_PT: Solte as imagens aqui

[ctx: image upload]
en: Edit
pt_PT: Editar

[ctx: image upload]
en: Empty atachments
pt_PT: Esvaziar anexos

[ctx: image upload]
en: Error: Cannot delete file
pt_PT: Erro: Não é possível excluir o arquivo

[ctx: image upload]
en: Order saved
pt_PT: Ordem salva

[ctx: image upload]
en: Select Files
pt_PT: Selecionar Arquivos

[ctx: image upload]
en: Select or Upload Images
pt_PT: Selecione ou faça upload das imagens

[ctx: image upload]
en: Upload Images
pt_PT: Subir as Imagens

[ctx: image upload]
en: or
pt_PT: ou

en: image width in px
pt_PT: largura da imagem em px

[ctx: mail]
en: City:
pt_PT: Cidade:

[ctx: mail]
en: Company:
pt_PT: Empresa:

[ctx: mail]
en: Country:
pt_PT: País:

[ctx: mail]
en: Message:
pt_PT: Mensagem:

[ctx: mail]
en: Name:
pt_PT: Nome:

[ctx: mail]
en: Telephone:
pt_PT: Telefone:

[ctx: media bulk action]
en: Hide titles
pt_PT: Ocultar títulos

[ctx: media bulk action]
en: Show titles
pt_PT: Exibir títulos

[ctx: media title hidden]
en: Hidden
pt_PT: Oculto

[ctx: media title visible]
en: Visible
pt_PT: Visível

[ctx: metabox]
en: height
pt_PT: altura

[ctx: metabox]
en: width
pt_PT: largura

[ctx: options import]
en: Would you like to import The7.2 settings?
pt_PT: Você gostaria de importar as configurações do The7.2?

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
pt_PT: Sim, faça!

[ctx: pages]
en: Select a Page
pt_PT: Seleciona um Página

[ctx: pagination defaults]
en: First
pt_PT: Primeiro

[ctx: pagination defaults]
en: Last
pt_PT: Último

[ctx: pagination defaults]
en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
pt_PT: Página %CURRENT_PAGE% de %TOTAL_PAGES%

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
pt_PT: rand

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Todas <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Todas <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Category:
pt_PT: Categoria:

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
pt_PT: Log in

[ctx: shortcode simple login]
en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pt_PT: Logado em %2$s. Fazer log out?

[ctx: shortcode simple login]
en: Password
pt_PT: Senha

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
pt_PT: Lembre-me

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
pt_PT: Usuário

[ctx: shortcodes interface]
en: Id: %1$s - Title: %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: submit
pt_PT: enviar

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
pt_PT: Blog pessoal / website

[ctx: theme options]
en: Button title
pt_PT: Título do botão

[ctx: theme options]
en: Color
pt_PT: Cor

[ctx: theme options]
en: Drag and drop desired share buttons from right (inactive) to left (active) pane.
pt_PT: Arraste e solte os botões de compartilhamento desejados da direita (inativos) para o painel da esquerda (ativo).

[ctx: theme options]
en: Share this image
pt_PT: Compartilhar esta imagem

[ctx: theme options]
en: Share this page
pt_PT: Compartilhar esta página

[ctx: theme options]
en: Share this post
pt_PT: Compartilhar esta postagem

[ctx: theme options]
en: Share this product
pt_PT: Compartilhar esta postagem

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" button
pt_PT: Fundo do "Fechar menu"

[ctx: theme-options]
en: "Fixed" setting isn't compatible with "overlapping" title area style.
pt_PT: Estilo "fixo" não é compatível com estilo área de título "sobreposta".

[ctx: theme-options]
en: "Opacity" isn't compatible with slide-out footer
pt_PT: "Opacidade" não é compatível com rodapé deslizante

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" button
pt_PT: Fundo do "Abrir menu"

[ctx: theme-options]
en: "Slide-out mode" isn't compatible with transparent/semitransparent content area background.
pt_PT: "Modo deslizar para fora" não é compatível com fundo transparente/semitransparente da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button
pt_PT: Posição do botão "Adicionar ao carrinho"

[ctx: theme-options]
en: ..make padding
pt_PT: ... fazer paddings (px)

[ctx: theme-options]
en: 120x120 px (retina iPhone)
pt_PT: 120x120 px (iPhone retina)

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
pt_PT: 152x152 px (iPad retina)

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
pt_PT: 60x60 px (iPhone antigo)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
pt_PT: 76x76 px (iPad antigo)

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> Changing skin will overwrite most of your settings.
    You may want to use <a href='%s'>Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options.
pt_PT: <strong>Atenção!!!</strong> Modificar a skin irá sobrescrever a maioria de suas configurações. 
    Você pode querer usar a interface <a href='%s'> Opções de Exportação/Importação</a> para fazer backup das opções de tema atuais.

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> If you choose to "Start From a Scratch", Wizard will automatically calculate and overwrite most of your settings! You may want to use <a href="%s">Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options state before proceeding.
pt_PT: <strong>Atenção!</strong> Se você escolher "Começar do Zero", o Assistente irá calcular automaticamente e sobrescrever muitas de suas configurações! Você pode querer usar a interface <a href="%s">Exportar/Importar Opções</a> para guardar seus estados de opções de tema atuais antes de iniciar.

[ctx: theme-options]
en: Above the line
pt_PT: Sobre a linha

[ctx: theme-options]
en: Accent
pt_PT: Destaque

[ctx: theme-options]
en: Accent color
pt_PT: Cor do destaque

[ctx: theme-options]
en: Active
pt_PT: Ativo

[ctx: theme-options]
en: Active & hover font color
pt_PT: Cor da fonte do ativo e da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Active background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

[ctx: theme-options]
en: Active color
pt_PT: Cor do ativo

[ctx: theme-options]
en: Active line
pt_PT: Linha do ativo

[ctx: theme-options]
en: Active line color
pt_PT: Cor da linha do ativo

[ctx: theme-options]
en: Active line opacity
pt_PT: Opacidade da linha do ativo

[ctx: theme-options]
en: Active opacity
pt_PT: Opacidade do ativo

[ctx: theme-options]
en: Active style
pt_PT: Estilo do ativo

[ctx: theme-options]
en: Add background image
pt_PT: Adicionar imagem de fundo

[ctx: theme-options]
en: Add new widget area
pt_PT: Adicionar nova área de widget

[ctx: theme-options]
en: Address
pt_PT: Endereço

[ctx: theme-options]
en: Advanced Settings
pt_PT: Configurações avançadas

[ctx: theme-options]
en: Allways
pt_PT: Sempre

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of menu
pt_PT: Ao longo dos limites do menu

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of navigation area
pt_PT: Ao longo dos limites de todo o conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

[ctx: theme-options]
en: Animation
pt_PT: Animação

[ctx: theme-options]
en: Animation color
pt_PT: Cor da animação

[ctx: theme-options]
en: Animation on click
pt_PT: Animação no clique

[ctx: theme-options]
en: Animation on opening
pt_PT: Animação no clique

[ctx: theme-options]
en: Animation opacity
pt_PT: Opacidade da animação

[ctx: theme-options]
en: Appearance
pt_PT: Aparência

[ctx: theme-options]
en: Archives
pt_PT: Arquivos

[ctx: theme-options]
en: Area below menu padding
pt_PT: Área abaixo do menu

[ctx: theme-options]
en: Arrow size
pt_PT: Tamanho da linha (px)

[ctx: theme-options]
en: Attention! By “Starting From a Scratch", you will reset most of your site appearance settings! Would you like to proceed?
pt_PT: Atenção! Através do "Começar do Zero", você irá reiniciar a maioria das configurações de aparência do seu site! Você gostar de continuar?

[ctx: theme-options]
en: Author
pt_PT: Autor

[ctx: theme-options]
en: Author archive template
pt_PT: Modelo de arquivo do Autor

[ctx: theme-options]
en: Author info in posts
pt_PT: Informações do autor nas postagens

[ctx: theme-options]
en: Available areas:
pt_PT: Áreas disponíveis:

[ctx: theme-options]
en: Back button
pt_PT: Botão voltar

[ctx: theme-options]
en: Background
pt_PT: Fundo

[ctx: theme-options]
en: Background & border
pt_PT: Cor da borda do fundo

[ctx: theme-options]
en: Background / outline / line
pt_PT: Fundo / linha externa / linha

[ctx: theme-options]
en: Background Image
pt_PT: Imagem de fundo

[ctx: theme-options]
en: Background behind each widget
pt_PT: Fundo por trás de cada widget

[ctx: theme-options]
en: Background behind whole sidebar
pt_PT: Fundo por trás de toda a Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Background border radius
pt_PT: Arredondamento da borda do fundo (px)

[ctx: theme-options]
en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

[ctx: theme-options]
en: Background opacity
pt_PT: Opacidade do fundo

[ctx: theme-options]
en: Background size
pt_PT: Imagem de fundo

[ctx: theme-options]
en: Background under the box
pt_PT: Fundo sob a caixa

[ctx: theme-options]
en: Background with animation on click
pt_PT: Fundo com animação no clique

[ctx: theme-options]
en: Bars
pt_PT: Barras

[ctx: theme-options]
en: Basic font
pt_PT: Fonte básica

[ctx: theme-options]
en: Basic fonts
pt_PT: Fonte básica

[ctx: theme-options]
en: Beautiful loading
pt_PT: Carregamento bonito

[ctx: theme-options]
en: Below menu
pt_PT: Abaixo do menu

[ctx: theme-options]
en: Big buttons
pt_PT: Botões grandes

[ctx: theme-options]
en: Blog archives
pt_PT: Arquivo de Blog

[ctx: theme-options]
en: Blog category template
pt_PT: Modelo de categoria de Blog

[ctx: theme-options]
en: Blog tags template
pt_PT: Modelo de marcação de Blog

[ctx: theme-options]
en: Blur
pt_PT: Desfocado

[ctx: theme-options]
en: Bold
pt_PT: Negrito

[ctx: theme-options]
en: Bold Italic
pt_PT: Negrito Itálico

[ctx: theme-options]
en: Border
pt_PT: Ordem

[ctx: theme-options]
en: Border color
pt_PT: Cor da borda

[ctx: theme-options]
en: Border height
pt_PT: Altura do cabeçalho (px)

[ctx: theme-options]
en: Border radius
pt_PT: Curvatura da borda

[ctx: theme-options]
en: Border style
pt_PT: Estilo do carregador

[ctx: theme-options]
en: Border width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Bottom
pt_PT: Inferior

[ctx: theme-options]
en: Bottom Center
pt_PT: Base Centro

[ctx: theme-options]
en: Bottom Left
pt_PT: Base Esquerda

[ctx: theme-options]
en: Bottom Right
pt_PT: Base Direita

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
pt_PT: Barra inferior

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
pt_PT: Fundo da barra inferior &amp; linhas

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar font color
pt_PT: Cor da fonte da barra inferior

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar layout
pt_PT: Barra inferior

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar style
pt_PT: Estilo da barra inferior

[ctx: theme-options]
en: Bottom margin (px)
pt_PT: Margem inferior (px)

[ctx: theme-options]
en: Bottom padding (px)
pt_PT: Padding inferior (px)

[ctx: theme-options]
en: Box width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Boxed
pt_PT: Encaixado

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs
pt_PT: Rastros de navegação

[ctx: theme-options]
en: Browser width based
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Buttons
pt_PT: Botões

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
pt_PT: Cor dos botões

[ctx: theme-options]
en: Buttons hover color
pt_PT: Cor de sobreposição dos botões

[ctx: theme-options]
en: Buttons style
pt_PT: Estilo dos botões

[ctx: theme-options]
en: Can dramatically reduce page loading speed. Recommended.
pt_PT: Pode reduzir dramaticamente a velocidade de carregamento da página. Recomendado.

[ctx: theme-options]
en: Can slightly reduce page load time.
pt_PT: Pode reduzir dramaticamente a velocidade de carregamento da página. Recomendado.

[ctx: theme-options]
en: Capitalize
pt_PT: Maiúsculas

[ctx: theme-options]
en: Capitalize
pt_PT: Maiúsculas

[ctx: theme-options]
en: Caption
pt_PT: Sub-título

[ctx: theme-options]
en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: theme-options]
en: Cart & Checkout
pt_PT: Checkout

[ctx: theme-options]
en: Cart settings
pt_PT: Configurações de Layout

[ctx: theme-options]
en: Categories
pt_PT: Categorias

[ctx: theme-options]
en: Categorization & sorting
pt_PT: Categorização e ordenamento

[ctx: theme-options]
en: Center
pt_PT: Centro

[ctx: theme-options]
en: Centered
pt_PT: Centro

[ctx: theme-options]
en: Change image on hover
pt_PT: No hover da imagem

[ctx: theme-options]
en: Checkout steps
pt_PT: Checkout

[ctx: theme-options]
en: Choose basic font-family
pt_PT: Escolha a família de fontes básica

[ctx: theme-options]
en: Choose color
pt_PT: Escolher rodapé

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
pt_PT: Escolher layout

[ctx: theme-options]
en: Choose page
pt_PT: Escolher página

[ctx: theme-options]
en: Choose style
pt_PT: Escolha o slider:

[ctx: theme-options]
en: Classic
pt_PT: Cabeçalho clássico

[ctx: theme-options]
en: Classic header layout settings
pt_PT: Cabeçalho clássico

[ctx: theme-options]
en: Click OK to restore default settings on this page!
pt_PT: Clique OK para restaurar as definições padrão desta página!

[ctx: theme-options]
en: Collapse to one column after
pt_PT: Reduzir para uma coluna após (px)

[ctx: theme-options]
en: Color
pt_PT: Cor

[ctx: theme-options]
en: Color accent
pt_PT: Cor de Destaque

[ctx: theme-options]
en: Color scheme
pt_PT: Esquema de cores

[ctx: theme-options]
en: Column minimum width
pt_PT: Largura mínima da coluna (px)

[ctx: theme-options]
en: Comments
pt_PT: Comentários

[ctx: theme-options]
en: Contact Form Appearance
pt_PT: Formulário de contato

[ctx: theme-options]
en: Contact form appearance
pt_PT: Formulário de contato

[ctx: theme-options]
en: Contact form messages
pt_PT: Formulário de contato

[ctx: theme-options]
en: Contact form sends emails to:
pt_PT: Formulário de contato envia e-mails para:

[ctx: theme-options]
en: Content Fonts
pt_PT: Fontes do Conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Content boxes
pt_PT: Caixa de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Content boxes background
pt_PT: Fundo das caixas de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Content color
pt_PT: Cor do conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Content width
pt_PT: largura do conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Content-width line
pt_PT: Linha de largura do conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Copyright information
pt_PT: Informação de Copyright

[ctx: theme-options]
en: Custom
pt_PT: Personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom (in px)
pt_PT: Personalizado (em px)

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
pt_PT: CSS Personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom JavaScript
pt_PT: JavaScript Personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom color
pt_PT: Cor personalizada

[ctx: theme-options]
en: Custom color outline
pt_PT: Cor do contorno personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom gradient
pt_PT: Gradiente personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom logo
pt_PT: Logo personalizado

[ctx: theme-options]
en: Custom margin
pt_PT: Margem personalizada (px)

[ctx: theme-options]
en: Customize Existing Design
pt_PT: Personalizar Design Existente

[ctx: theme-options]
en: Dark
pt_PT: Escuro

[ctx: theme-options]
en: Date
pt_PT: Data

[ctx: theme-options]
en: Date archive template
pt_PT: Modelo de Arquivo de Data

[ctx: theme-options]
en: Decoration
pt_PT: Decoração

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline color
pt_PT: Cor da linha externa da decoração

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline opacity
pt_PT: Opacidade da linha externa da decoração

[ctx: theme-options]
en: Decoration styles for horizontal headers
pt_PT: Estilo de decoração para cabeçalhos horizontais

[ctx: theme-options]
en: Decorative line
pt_PT: Linha do ativo

[ctx: theme-options]
en: Decorative line below background.
pt_PT: Fundo da linha superior / lateral

[ctx: theme-options]
en: Default
pt_PT: Padrão

[ctx: theme-options]
en: Default Footer
pt_PT: Rodapé Padrão

[ctx: theme-options]
en: Default Sidebar
pt_PT: Barra Lateral padrão

[ctx: theme-options]
en: Default font for bottom bar, breadcrumbs, some meta information etc. Can be chosen for some shortcodes.
pt_PT: Fonte padrão para barra inferior, trilha e algumas informações meta. Pode ser escolhida para alguns shortcodes.

[ctx: theme-options]
en: Default font for content area & most shortcodes.
pt_PT: Fonte padrão para área de conteúdo e a maioria dos shortcodes.

[ctx: theme-options]
en: Default font for post titles in masonry, grid, list layouts and scrollers.
pt_PT: Fonte padrão para títulos de postagens em masonry, grid, lista e rolagem.

[ctx: theme-options]
en: Default font for widget titles in sidebar & footer.
pt_PT: Fonte padrão para títulos de widgets nas barras laterais e rodapé.

[ctx: theme-options]
en: Default font for widgets in side bar & bottom bar. Can be chosen for some shortcodes.
pt_PT: Fonte padrão para widgets na barra lateral e barra inferior. Pode ser escolhida para alguns shortcodes

[ctx: theme-options]
en: Default image hovers
pt_PT: Sobreposição padrão de imagens

[ctx: theme-options]
en: Default layout
pt_PT: Rodapé Padrão

[ctx: theme-options]
en: Desired columns number
pt_PT: Número de colunas desejadas

[ctx: theme-options]
en: Desktop
pt_PT: Em desktops

[ctx: theme-options]
en: Desktop logo
pt_PT: Em desktops

[ctx: theme-options]
en: Desktop menu style
pt_PT: Menu personalizado estilo 1

[ctx: theme-options]
en: Direction
pt_PT: Direção

[ctx: theme-options]
en: Disable breadcrumbs
pt_PT: Rastros de navegação

[ctx: theme-options]
en: Disabled
pt_PT: Desabilitado

[ctx: theme-options]
en: Display messages
pt_PT: Mostrar categorias

[ctx: theme-options]
en: Divider height (width)
pt_PT: Altura do divisor (largura)

[ctx: theme-options]
en: Dividers
pt_PT: Divisores

[ctx: theme-options]
en: Dividers between widgets
pt_PT: Divisor ente os widgets

[ctx: theme-options]
en: Dividers color
pt_PT: Cor dos divisores

[ctx: theme-options]
en: Don't show
pt_PT: Não exibir

[ctx: theme-options]
en: Double
pt_PT: Duplo

[ctx: theme-options]
en: Downwards
pt_PT: Para baixo

[ctx: theme-options]
en: E.g. "1/4+1/4+1/2"
pt_PT: Ex. "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. '1/4+1/4+1/2'
pt_PT: Ex. "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. 20 pixel padding will give you 40 pixel gap between columns.
pt_PT: Ex. 20 pixels de espaçamento gerará 40 pixels de diferença entre as colunas.

[ctx: theme-options]
en: EDD Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: theme-options]
en: EDD shopping cart
pt_PT: Carrinho de compras WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: Effect
pt_PT: Efeito

[ctx: theme-options]
en: Email
pt_PT: E-mail

[ctx: theme-options]
en: Enable "scroll-behaviour: smooth" for next gen browsers
pt_PT: Habilitar "comportamento da rolagem: suave" para as próximas gerações de navegadores

[ctx: theme-options]
en: Enable color overlay
pt_PT: Cor da borda do fundo

[ctx: theme-options]
en: Enable responsive layout after
pt_PT: Layout responsivo

[ctx: theme-options]
en: Enabled
pt_PT: Habilitado

[ctx: theme-options]
en: Export/Import Options
pt_PT: Opções de Exportar/Importar

[ctx: theme-options]
en: Fade
pt_PT: Esmaecer

[ctx: theme-options]
en: Fade on scroll
pt_PT: Sumir na rolagem

[ctx: theme-options]
en: Fancy date
pt_PT: Data Fantasia

[ctx: theme-options]
en: Fancy elements in posts
pt_PT: Elementos Fantasia

[ctx: theme-options]
en: Featured image proportions
pt_PT: Proporções das imagens destacadas:

[ctx: theme-options]
en: Featured image sizing
pt_PT: Imagem em destaque

[ctx: theme-options]
en: Field below contains your current theme options in encrypted format.
    You can copy and backup them in .txt file.
    To restore settings, copy them from backup .txt file, paste into field below and hit the "Save Options" button.
pt_PT: O campo abaixo contém seu tema atual em um formato criptografado.
    Você pode copiar e fazer backup em um arquivo .txt.
    Para restaurar as configurações, copie-o do arquivo . txt de backup, cole no campo abaixo e clique no botão "Salvar Opções".

[ctx: theme-options]
en: First & last dividers
pt_PT: Primeiro e último divisores

[ctx: theme-options]
en: First header switch menu style
pt_PT: Primeiro ponto de mudança do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: First header switch point (tablet)
pt_PT: Primeiro ponto de mudança do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: First switch point (tablet)
pt_PT: Primeiro ponto de troca (tablet)

[ctx: theme-options]
en: Fixed at it's position
pt_PT: Posição dos marcadores

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
pt_PT: Fundo fixo

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
pt_PT: Fundo fixo

[ctx: theme-options]
en: Fixed in Place
pt_PT: Fixo no Lugar

[ctx: theme-options]
en: Fixed width
pt_PT: Largura fixa

[ctx: theme-options]
en: Flat
pt_PT: Chapado

[ctx: theme-options]
en: Floating header
pt_PT: Cabeçalho flutuante

[ctx: theme-options]
en: Floating logo
pt_PT: Logo flutuante

[ctx: theme-options]
en: Floating menu button
pt_PT: Ícone do menu flutuante

[ctx: theme-options]
en: Floating mobile header
pt_PT: Cabeçalho flutuante

[ctx: theme-options]
en: Floating navigation
pt_PT: Navegação flutuante

[ctx: theme-options]
en: Font
pt_PT: Fonte

[ctx: theme-options]
en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

[ctx: theme-options]
en: Font colors
pt_PT: Cor da fonte

[ctx: theme-options]
en: Font family
pt_PT: Família de fontes

[ctx: theme-options]
en: Font size
pt_PT: Tamanho da fonte

[ctx: theme-options]
en: Font-family
pt_PT: Família de fontes

[ctx: theme-options]
en: Font-size
pt_PT: Tamanho da fonte

[ctx: theme-options]
en: Footer
pt_PT: Rodapé

[ctx: theme-options]
en: Footer background &amp; lines
pt_PT: Fundo do Rodapé &amp; linhas

[ctx: theme-options]
en: Footer font color
pt_PT: Cor da fonte do rodapé

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
pt_PT: Layout do rodapé

[ctx: theme-options]
en: Footer primary widget area
pt_PT: Área primária de widgets do rodapé

[ctx: theme-options]
en: Footer style
pt_PT: Estilo do rodapé

[ctx: theme-options]
en: For example: a value 10px will give you 20px gaps between posts
pt_PT: Padding das postagens (ex. um padding de 5 pixels dará à você um intervalo de 10 pixels entre as postagens)

[ctx: theme-options]
en: From Theme Options
pt_PT: Vindo das Opções do Tema

[ctx: theme-options]
en: From center
pt_PT: Do centro

[ctx: theme-options]
en: Full height & full width links
pt_PT: Links com altura total e largura total

[ctx: theme-options]
en: Full width
pt_PT: Largura total

[ctx: theme-options]
en: Full-width
pt_PT: Largura total

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
pt_PT: Linha de largura total

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
pt_PT: Tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
pt_PT: Tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay color
pt_PT: Cor de sobreposição da tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom color
pt_PT: Cor personalizada de sobreposição da tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom gradient
pt_PT: Gradiente personalizado de sobreposição da tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay opacity
pt_PT: Opacidade da sobreposição da tela cheia

[ctx: theme-options]
en: Gap
pt_PT: Intervalo

[ctx: theme-options]
en: Gap below categorization & before pagination
pt_PT: Intervalo abaixo da categorização e antes da paginação

[ctx: theme-options]
en: Gap between columns
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

[ctx: theme-options]
en: Gap between icons
pt_PT: Intervalo entre as postagens (px)

[ctx: theme-options]
en: General
pt_PT: Geral

[ctx: theme-options]
en: General Appearance
pt_PT: Aparência Geral

[ctx: theme-options]
en: Give credits to Dream-Theme
pt_PT: Dar créditos para o Dream-Theme

[ctx: theme-options]
en: Gradient
pt_PT: Gradiente

[ctx: theme-options]
en: Grayscale
pt_PT: Escala de Cinza

[ctx: theme-options]
en: Grayscale with color hovers
pt_PT: Escala de cinza com cores sobrepostas

[ctx: theme-options]
en: Grid
pt_PT: Grade

[ctx: theme-options]
en: Header
pt_PT: Cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Header background
pt_PT: Fundo do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Header below slideshow
pt_PT: Cabeçalho abaixo do slideshow:

[ctx: theme-options]
en: Header height
pt_PT: Altura do cabeçalho (px)

[ctx: theme-options]
en: Header layout
pt_PT: Layout do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Header position
pt_PT: Posição do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Header style
pt_PT: Estilo do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Header width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Headers
pt_PT: Cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Headers color
pt_PT: Cor do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Headers font family
pt_PT: Família de fontes do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Headers fonts
pt_PT: Fontes dos Cabeçalhos

[ctx: theme-options]
en: Headings color
pt_PT: Cor do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Height
pt_PT: Altura

[ctx: theme-options]
en: Hide
pt_PT: Ocultar

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (32x32 px)
pt_PT: Alta definição (32x32 px)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) logo
pt_PT: Logo em alta definição (retina)

[ctx: theme-options]
en: Horizontal Tablet
pt_PT: Colunas no Tablet Horizontal

[ctx: theme-options]
en: Hover
pt_PT: Sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hover background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

[ctx: theme-options]
en: Hover color
pt_PT: Cor da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hover line
pt_PT: Linha da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hover line color
pt_PT: Cor da linha da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hover line opacity
pt_PT: Opacidade da linha da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hover opacity
pt_PT: Opacidade do hover

[ctx: theme-options]
en: Hover style
pt_PT: Estilo da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Hovers background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

[ctx: theme-options]
en: Hovers background opacity
pt_PT: Opacidade da sobreposição do fundo

[ctx: theme-options]
en: Icon
pt_PT: Ícone

[ctx: theme-options]
en: Icon background
pt_PT: Fundo

[ctx: theme-options]
en: Icon color
pt_PT: Cor do ícone

[ctx: theme-options]
en: Icon size
pt_PT: Tamanho da fonte

[ctx: theme-options]
en: Icons
pt_PT: Ícones

[ctx: theme-options]
en: Icons are always visible if parent menu items are clickable (for side and overlay headers).
pt_PT: Ícones serão sempre visíveis se os itens do menu superior forem clicáveis (para cabeçalhos laterais ou sobrepostos

[ctx: theme-options]
en: Icons background size
pt_PT: Fundo

[ctx: theme-options]
en: Icons border radius
pt_PT: Arredondamento da borda (px)

[ctx: theme-options]
en: Icons border width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Icons color
pt_PT: Cor dos ícones

[ctx: theme-options]
en: Icons for handheld devices
pt_PT: Ícones para dispositivos de mão

[ctx: theme-options]
en: Icons hover
pt_PT: Hover dos ícones

[ctx: theme-options]
en: Icons margins
pt_PT: Barra de Ícones

[ctx: theme-options]
en: Icons on hover in portfolio
pt_PT: Ícones em sobreposição no portfolio

[ctx: theme-options]
en: Icons size
pt_PT: Tamanho da fonte

[ctx: theme-options]
en: If not empty
pt_PT: Se não estiver vazio

[ctx: theme-options]
en: Image &amp; hover decoration
pt_PT: Decoração da imagem &amp; hover

[ctx: theme-options]
en: Image minuatures on hover in photo albums
pt_PT: Miniaturas de imagem em sobreposição em álbum de fotos

[ctx: theme-options]
en: Image width
pt_PT: Largura da imagem

[ctx: theme-options]
en: Image zoom on hover
pt_PT: Sobreposição da imagem

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
pt_PT: Estilo das Imagens &amp; Hovers

[ctx: theme-options]
en: Images fast resize
pt_PT: Tamanho da imagem

[ctx: theme-options]
en: Images lazy loading
pt_PT: Carregamento lento das imagens

[ctx: theme-options]
en: Inactive elements
pt_PT: Elementos inativos

[ctx: theme-options]
en: Inactive microwidgets
pt_PT: Elementos inativos

[ctx: theme-options]
en: Inline
pt_PT: Sublinhado

[ctx: theme-options]
en: Inline header layout settings
pt_PT: Configurações de Layout

[ctx: theme-options]
en: Input border radius
pt_PT: Arredondamento da borda (px)

[ctx: theme-options]
en: Input font color
pt_PT: Cor da fonte do ativo

[ctx: theme-options]
en: Input height
pt_PT: altura da imagem em px

[ctx: theme-options]
en: Italic
pt_PT: Itálico

[ctx: theme-options]
en: Justified
pt_PT: Justificado

[ctx: theme-options]
en: Large
pt_PT: grande

[ctx: theme-options]
en: Large centered icon
pt_PT: Ícone grande no centro

[ctx: theme-options]
en: Large font size
pt_PT: Tamanho da fonte grande

[ctx: theme-options]
en: Large line-height
pt_PT: Altura da linha grande

[ctx: theme-options]
en: Layout switcher
pt_PT: Alterar para linguagem WPML

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to show default message.
pt_PT: Deixe vazio para usar o intervalo padrão

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color. Also affects WooCommerce messages.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use admin e-mail.
pt_PT: Deixe vazio para usar o e-mail do admin

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use default accent color.
pt_PT: Deixe vazio para usar a cor acentuada.

[ctx: theme-options]
en: Left
pt_PT: Esquerda

[ctx: theme-options]
en: Left button + centered logo
pt_PT: Menu à esquerda + logo centralizado

[ctx: theme-options]
en: Left button + right logo
pt_PT: Menu à esquerda + logo à direita

[ctx: theme-options]
en: Left margin (px)
pt_PT: Margem à esquerda (px)

[ctx: theme-options]
en: Left menu + centered logo
pt_PT: Menu à esquerda + logo centralizado

[ctx: theme-options]
en: Left menu + right logo
pt_PT: Menu à esquerda + logo à direita

[ctx: theme-options]
en: Left microwidgets area paddings
pt_PT: Paddings da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Left padding (px)
pt_PT: Padding à esquerda (px)

[ctx: theme-options]
en: Left to right
pt_PT: Esquerda para direita

[ctx: theme-options]
en: Light
pt_PT: Claro

[ctx: theme-options]
en: Lightbox
pt_PT: Claro

[ctx: theme-options]
en: Lightbox overlay opacity
pt_PT: Opacidade de sobreposição de fundo

[ctx: theme-options]
en: Line
pt_PT: Linha

[ctx: theme-options]
en: Line appearance
pt_PT: Aparência Geral

[ctx: theme-options]
en: Line color
pt_PT: Cor da linha

[ctx: theme-options]
en: Line height
pt_PT: Altura da linha

[ctx: theme-options]
en: Line position
pt_PT: Posição da logo

[ctx: theme-options]
en: Line size
pt_PT: Tamanho da linha (px)

[ctx: theme-options]
en: Line style
pt_PT: Estilo da lista

[ctx: theme-options]
en: Line-height
pt_PT: Altura da linha

[ctx: theme-options]
en: Links color
pt_PT: Cor da linha

[ctx: theme-options]
en: List
pt_PT: Lista

[ctx: theme-options]
en: Loader style
pt_PT: Estilo do carregador

[ctx: theme-options]
en: Loading effect
pt_PT: Carregando efeito

[ctx: theme-options]
en: Login caption
pt_PT: Título do Login

[ctx: theme-options]
en: Logo & menu button position
pt_PT: Posição do botão "Adicionar ao carrinho"

[ctx: theme-options]
en: Logo and microwidgets position
pt_PT: Posição da logo e das informações adicionais

[ctx: theme-options]
en: Logo padding
pt_PT: Padding superior

[ctx: theme-options]
en: Logo position
pt_PT: Posição da logo

[ctx: theme-options]
en: Logout caption
pt_PT: Título do Logout

[ctx: theme-options]
en: Logout link
pt_PT: Título do Logout

[ctx: theme-options]
en: Mail
pt_PT: Correio

[ctx: theme-options]
en: Main
pt_PT: Principal

[ctx: theme-options]
en: Main logo
pt_PT: Logo principal

[ctx: theme-options]
en: Make parent menu items clickable
pt_PT: Fazer os itens superiores do menu clicáveis

[ctx: theme-options]
en: Margin
pt_PT: Margens (px)

[ctx: theme-options]
en: Margin for pages, posts & templates
pt_PT: Margens superior e inferior para páginas, postagens e modelos

[ctx: theme-options]
en: Masonry
pt_PT: Lado a lado

[ctx: theme-options]
en: Masonry & Grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

[ctx: theme-options]
en: Masonry/Grid
pt_PT: Lado a lado

[ctx: theme-options]
en: Maximum background width
pt_PT: Largura máxima do fundo (px)

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related posts
pt_PT: Número máximo de postagens relacionadas

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related products
pt_PT: Número máximo de postagens relacionadas

[ctx: theme-options]
en: May not have effect on some portfolio, photo albums and shortcodes image hovers.
pt_PT: Pode não ter efeito em alguns portfolios, álbum de fotos e  shortcodes de sobreposição de imagens.

[ctx: theme-options]
en: Medium
pt_PT: médio

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
pt_PT: Botões médios

[ctx: theme-options]
en: Medium font size
pt_PT: Tamanho da fonte média

[ctx: theme-options]
en: Medium line-height
pt_PT: Altura da linha média

[ctx: theme-options]
en: Menu & microwidgets position
pt_PT: Menu no lado de dentro, microwidgets no lado de fora

[ctx: theme-options]
en: Menu 1
pt_PT: Menu

[ctx: theme-options]
en: Menu 2
pt_PT: Menu

[ctx: theme-options]
en: Menu background
pt_PT: Fundo do submenu

[ctx: theme-options]
en: Menu background / line
pt_PT: Fundo / linha do menu

[ctx: theme-options]
en: Menu background for "Classic" header
pt_PT: Fundo do menu para cabeçalho "Clássico"

[ctx: theme-options]
en: Menu button appearance
pt_PT: Aparência dos botões de compartilhamento

[ctx: theme-options]
en: Menu font
pt_PT: Fonte do menu

[ctx: theme-options]
en: Menu font color
pt_PT: Cor da fonte do ativo

[ctx: theme-options]
en: Menu icon (hamburger)
pt_PT: Ícone de menu (hamburger)

[ctx: theme-options]
en: Menu icon / top line / side line
pt_PT: Ícone do menu / linha superior / linha lateral

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets inside
pt_PT: Menu no lado de dentro, microwidgets no lado de dentro

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets outside
pt_PT: Menu no lado de dentro, microwidgets no lado de fora

[ctx: theme-options]
en: Menu items alignment
pt_PT: Alinhamento dos itens do menu

[ctx: theme-options]
en: Menu items link area
pt_PT: Área de link dos itens do menu

[ctx: theme-options]
en: Menu items margin & padding
pt_PT: Paddings e margens dos itens de menu

[ctx: theme-options]
en: Menu margin
pt_PT: Margem superior

[ctx: theme-options]
en: Menu outside, microwidgets outside
pt_PT: Menu no lado de fora, microwidgets no lado de fora

[ctx: theme-options]
en: Menu position
pt_PT: Posição do menu

[ctx: theme-options]
en: Menu subtitles
pt_PT: Estilo do menu

[ctx: theme-options]
en: Message background color
pt_PT: Cor de fundo dos hovers

[ctx: theme-options]
en: Message font color
pt_PT: Cor da fonte em hover

[ctx: theme-options]
en: Meta information
pt_PT: Informações Meta

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets area paddings
pt_PT: Paddings da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile header
pt_PT: Microwidgets próximos ao menu

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area
pt_PT: Próximo à área de navegação

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area (left)
pt_PT: Microwidgets próximos ao menu

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar
pt_PT: Microwidgets próximos ao menu

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (left)
pt_PT: Microwidgets próximos ao menu

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (right)
pt_PT: Microwidgets próximos ao logo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line
pt_PT: Área na linha de topo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (left)
pt_PT: Microwidgets próximos ao menu

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (right)
pt_PT: Microwidgets próximos ao logo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets layout
pt_PT: Microwidgets

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo
pt_PT: Microwidgets próximos ao logo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (left)
pt_PT: Microwidgets próximos ao logo

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (right)
pt_PT: Microwidgets próximos ao logo

[ctx: theme-options]
en: Middle Center
pt_PT: Meio Centro

[ctx: theme-options]
en: Middle Left
pt_PT: Meio Esquerdo

[ctx: theme-options]
en: Middle Right
pt_PT: Meio Direita

[ctx: theme-options]
en: Mobile Phone
pt_PT: Telefone

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
pt_PT: Cabeçalho mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu position
pt_PT: Localização do Menu Mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu slides from
pt_PT: Menu mobile desliza da

[ctx: theme-options]
en: Mobile navigation
pt_PT: Navegação de post:

[ctx: theme-options]
en: Mobile navigation area
pt_PT: Próximo à área de navegação

[ctx: theme-options]
en: Move sidebar below content after
pt_PT: Reduzir para uma coluna após (px)

[ctx: theme-options]
en: Move with the content
pt_PT: Ao longo dos limites de todo o conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Navigation
pt_PT: Navegação

[ctx: theme-options]
en: Navigation area appearance
pt_PT: Próximo à área de navegação

[ctx: theme-options]
en: Navigation area paddings
pt_PT: Paddings da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Navigation area position
pt_PT: Posição da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Navigation area width
pt_PT: Largura do cabeçalho (px ou %)

[ctx: theme-options]
en: Near logo
pt_PT: Próximo à logo

[ctx: theme-options]
en: Near navigation area
pt_PT: Próximo à área de navegação

[ctx: theme-options]
en: Never
pt_PT: Nunca

[ctx: theme-options]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: theme-options]
en: No decoration
pt_PT: Sem decoração

[ctx: theme-options]
en: No icon
pt_PT: Sem ícone

[ctx: theme-options]
en: None
pt_PT: Nada

[ctx: theme-options]
en: Normal font color
pt_PT: Cor da fonte normal

[ctx: theme-options]
en: Normalize resize event on mobile devices
pt_PT: Mostrar setas em dispositivo móvel

[ctx: theme-options]
en: Number of columns
pt_PT: Número de colunas:

[ctx: theme-options]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: theme-options]
en: On
pt_PT: Ligado

[ctx: theme-options]
en: On desktops
pt_PT: Em desktops

[ctx: theme-options]
en: On only on pages with parallax
pt_PT: Apenas em páginas com parallax

[ctx: theme-options]
en: Opacity
pt_PT: Opacidade

[ctx: theme-options]
en: Outline
pt_PT: Linha externa

[ctx: theme-options]
en: Outlines
pt_PT: Linha externa

[ctx: theme-options]
en: Outlines color
pt_PT: Cor das linhas externas

[ctx: theme-options]
en: Outlines opacity
pt_PT: Opacidade das linhas externas

[ctx: theme-options]
en: Overlapping
pt_PT: Sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Overlapping miniatures of a different size
pt_PT: Miniaturas em sobreposição de um tamanho diferente

[ctx: theme-options]
en: Overlay
pt_PT: Cor da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Overlay color
pt_PT: Cor da sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Overlay navigation
pt_PT: Navegação sobreposta

[ctx: theme-options]
en: Padding between footer columns
pt_PT: Espaçamento entre as colunas do rodapé (px)

[ctx: theme-options]
en: Paddings
pt_PT: Padding

[ctx: theme-options]
en: Page title
pt_PT: Título da página

[ctx: theme-options]
en: Parallax speed
pt_PT: Velocidade do parallax

[ctx: theme-options]
en: Paste HTML code of your custom pre-loader image in the field below.
pt_PT: Cole o código HTML da imagem de seu pré carregamento no campo abaixo.

[ctx: theme-options]
en: Phone
pt_PT: Telefone

[ctx: theme-options]
en: Plain background
pt_PT: Fundo chapado

[ctx: theme-options]
en: Portfolio &amp; photo albums hovers
pt_PT: Sobreposição de portfolio e álbuns de fotos

[ctx: theme-options]
en: Position of header content
pt_PT: Posição do conteúdo do cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Post width based
pt_PT: Largura das postagens

[ctx: theme-options]
en: Preserve images proportions
pt_PT: Preservar as proporções das imagens

[ctx: theme-options]
en: Previous & next buttons
pt_PT: Botões anterior &amp; próximo

[ctx: theme-options]
en: Primary text color
pt_PT: Cor primária de texto

[ctx: theme-options]
en: Product image width
pt_PT: Preço do Produto

[ctx: theme-options]
en: Product list
pt_PT: Títulos dos produtos

[ctx: theme-options]
en: Product page
pt_PT: Preço do Produto

[ctx: theme-options]
en: Product price
pt_PT: Preço do Produto

[ctx: theme-options]
en: Product rating
pt_PT: Classificação do produto

[ctx: theme-options]
en: Product settings
pt_PT: Classificação do produto

[ctx: theme-options]
en: Product titles
pt_PT: Títulos dos produtos

[ctx: theme-options]
en: Products counter background
pt_PT: Fundo do contador de produtos

[ctx: theme-options]
en: Products counter font color
pt_PT: Cor do contador de produtos

[ctx: theme-options]
en: Products counter style
pt_PT: Estilo do contador de produtos

[ctx: theme-options]
en: Proportional images
pt_PT: Imagens proporcionais

[ctx: theme-options]
en: Rectangular
pt_PT: Retangular

[ctx: theme-options]
en: Related posts
pt_PT: Postagens Relacionadas

[ctx: theme-options]
en: Remove
pt_PT: Remover

[ctx: theme-options]
en: Resize images
pt_PT: Redimensionar imagens

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
pt_PT: Layout responsivo

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
pt_PT: Layout responsivo

[ctx: theme-options]
en: Responsive title area height
pt_PT: Altura da área do título (px)

[ctx: theme-options]
en: Responsive title font size
pt_PT: Tamanho da fonte dos sub títulos

[ctx: theme-options]
en: Responsive title line height
pt_PT: Deixe vazio para usar a altura de linha grande.

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness
pt_PT: Responsividade

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness mode
pt_PT: Responsividade

[ctx: theme-options]
en: Right
pt_PT: Direita

[ctx: theme-options]
en: Right button + centered logo
pt_PT: Menu à direita + logo centralizado

[ctx: theme-options]
en: Right button + left logo
pt_PT: Menu à direita + logo à esquerda

[ctx: theme-options]
en: Right margin (px)
pt_PT: Margem à direita (px)

[ctx: theme-options]
en: Right menu + centered logo
pt_PT: Menu à direita + logo centralizado

[ctx: theme-options]
en: Right menu + left logo
pt_PT: Menu à direita + logo à esquerda

[ctx: theme-options]
en: Right microwidgets area paddings
pt_PT: Paddings da área de conteúdo

[ctx: theme-options]
en: Right padding (px)
pt_PT: Padding à direita (px)

[ctx: theme-options]
en: Ring
pt_PT: Anel

[ctx: theme-options]
en: Round
pt_PT: Arredondado

[ctx: theme-options]
en: Scale
pt_PT: Escala

[ctx: theme-options]
en: Scroll Normally
pt_PT: Rolar Normalmente

[ctx: theme-options]
en: Scroll effect
pt_PT: Rolar Normalmente

[ctx: theme-options]
en: Search
pt_PT: Buscar

[ctx: theme-options]
en: Search page
pt_PT: Página de Busca

[ctx: theme-options]
en: Second header switch menu style
pt_PT: Segundo ponto de mudança do cabeçalho (smartphone)

[ctx: theme-options]
en: Second header switch point (phone)
pt_PT: Segundo ponto de mudança do cabeçalho (smartphone)

[ctx: theme-options]
en: Second switch point (phone)
pt_PT: Segundo ponto de troca (smartphone)

[ctx: theme-options]
en: Secondary text color
pt_PT: Cor secundária de texto

[ctx: theme-options]
en: Semitransparent
pt_PT: Semitransparente

[ctx: theme-options]
en: Shadow
pt_PT: Sombra

[ctx: theme-options]
en: Share Buttons
pt_PT: Botões de Compartilhamento

[ctx: theme-options]
en: Share buttons appearance
pt_PT: Aparência dos botões de compartilhamento

[ctx: theme-options]
en: Show
pt_PT: Exibir

[ctx: theme-options]
en: Show after scrolling
pt_PT: Exibir após rolar (px)

[ctx: theme-options]
en: Show author info in blog posts
pt_PT: Exibir informações do autor nas postagens do blog

[ctx: theme-options]
en: Show cart subtotal
pt_PT: Mostrar subtotal do carrinho

[ctx: theme-options]
en: Show drop down cart
pt_PT: Mostrar menu do carrinho

[ctx: theme-options]
en: Show fancy categories
pt_PT: Mostrar categorias fantasia

[ctx: theme-options]
en: Show fancy date
pt_PT: Mostrar data Fantasia

[ctx: theme-options]
en: Show graphic icon
pt_PT: Exibir ícone gráfico

[ctx: theme-options]
en: Show in blog posts
pt_PT: Exibir nas postagens do blog

[ctx: theme-options]
en: Show line in transparent headers
pt_PT: Cabeçalho transparente

[ctx: theme-options]
en: Show logo
pt_PT: Exibir logo

[ctx: theme-options]
en: Show navigation area
pt_PT: Próximo à área de navegação

[ctx: theme-options]
en: Show next level indicator arrows
pt_PT: Mostrar ícones para próximo nível

[ctx: theme-options]
en: Show on hover
pt_PT: Mostrar na sobreposição

[ctx: theme-options]
en: Show products counter
pt_PT: Mostrar contador de produtos

[ctx: theme-options]
en: Side
pt_PT: Lado

[ctx: theme-options]
en: Side column width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Side header layout settings
pt_PT: Configurações da Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Side line
pt_PT: Linha lateral

[ctx: theme-options]
en: Side line layout settings
pt_PT: Configurações de Layout

[ctx: theme-options]
en: Side line width
pt_PT: Largura da borda

[ctx: theme-options]
en: Side margin for first and last menu items
pt_PT: Margens laterais para o primeiro e o último itens de menu

[ctx: theme-options]
en: Side navigation
pt_PT: Navegação lateral clicando

[ctx: theme-options]
en: Side padding
pt_PT: Espaçamento lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
pt_PT: Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar & Footer
pt_PT: Barra Lateral & Rodapé

[ctx: theme-options]
en: Sidebar description (optional)
pt_PT: Descrição da Barra Lateral (opcional)

[ctx: theme-options]
en: Sidebar name
pt_PT: Nome da Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar primary widget area
pt_PT: Área primária de widgets na Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar settings
pt_PT: Configurações da Barra Lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar style
pt_PT: Estilo da barra lateral

[ctx: theme-options]
en: Sidebar width
pt_PT: Largura da Barra Lateral (%)

[ctx: theme-options]
en: Single post featured image
pt_PT: Exibir imagem destacada

[ctx: theme-options]
en: Slide
pt_PT: Rolar

[ctx: theme-options]
en: Slide on scroll
pt_PT: Escorregar na rolagem

[ctx: theme-options]
en: Slide-out mode
pt_PT: Modo Slide-out

[ctx: theme-options]
en: Small
pt_PT: Pequeno

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
pt_PT: Botões pequenos

[ctx: theme-options]
en: Small font size
pt_PT: Tamanho da fonte pequena

[ctx: theme-options]
en: Small icon in the corner
pt_PT: Ícone pequeno no canto

[ctx: theme-options]
en: Small line-height
pt_PT: Altura da linha pequena

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in blog posts
pt_PT: Botões sociais em postagens do blog

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in media (photos and videos)
pt_PT: Botões sociais em mídia (fotos e vídeos)

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
pt_PT: Botões sociais em projetos de portfolios

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in products
pt_PT: Botões sociais em postagens do blog

[ctx: theme-options]
en: Social buttons on pages and page templates
pt_PT: Botões sociais em páginas e modelos de páginas

[ctx: theme-options]
en: Social icons
pt_PT: Ícones sociais

[ctx: theme-options]
en: Solid background
pt_PT: Fundo sólido

[ctx: theme-options]
en: Solid color
pt_PT: Cor Sólida

[ctx: theme-options]
en: Spinner
pt_PT: Espiral

[ctx: theme-options]
en: Spinner color
pt_PT: Cor da espiral

[ctx: theme-options]
en: Split header layout settings
pt_PT: Configurações de Layout

[ctx: theme-options]
en: Start From a Scratch
pt_PT: Começar do Zero

[ctx: theme-options]
en: Sticky
pt_PT: Fixo

[ctx: theme-options]
en: Sticky line
pt_PT: Fixo

[ctx: theme-options]
en: Sticky mobile header
pt_PT: Cabeçalho fixo mobile

[ctx: theme-options]
en: Stripe 1
pt_PT: Barra 1

[ctx: theme-options]
en: Stripe 2
pt_PT: Barra 2

[ctx: theme-options]
en: Stripe 3
pt_PT: Barra 3

[ctx: theme-options]
en: Style
pt_PT: Estilo

[ctx: theme-options]
en: Styling
pt_PT: Estilo

[ctx: theme-options]
en: Submenu background color
pt_PT: Fundo do submenu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font
pt_PT: Fonte do submenu

[ctx: theme-options]
en: Submenu font color
pt_PT: Fonte do submenu

[ctx: theme-options]
en: Submenu for side & overlay navigation
pt_PT: Submenu para navegação lateral e sobreposta

[ctx: theme-options]
en: Submenu items margin & padding
pt_PT: Paddings e margens dos itens do submenu

[ctx: theme-options]
en: Submenu subtitles
pt_PT: Fonte dos itens do submenu

[ctx: theme-options]
en: Switch after
pt_PT: Muda após

[ctx: theme-options]
en: Switch to mobile layout after
pt_PT: Mudar após (px)

[ctx: theme-options]
en: Switch to one column layout after
pt_PT: Reduzir para uma coluna após (px)

[ctx: theme-options]
en: Switch to responsive layout after
pt_PT: Mudar após (px)

[ctx: theme-options]
en: Text
pt_PT: Texto

[ctx: theme-options]
en: Text & button position
pt_PT: Posição do botão "Adicionar ao carrinho"

[ctx: theme-options]
en: Text 1
pt_PT: Texto 1

[ctx: theme-options]
en: Text 2
pt_PT: Texto 2

[ctx: theme-options]
en: Text 3
pt_PT: Texto 3

[ctx: theme-options]
en: Text 4
pt_PT: Texto 1

[ctx: theme-options]
en: Text 5
pt_PT: Texto 1

[ctx: theme-options]
en: Text area
pt_PT: Área de texto

[ctx: theme-options]
en: Text color
pt_PT: Cor do texto

[ctx: theme-options]
en: Text font family
pt_PT: Família de fontes do texto

[ctx: theme-options]
en: Text hover color
pt_PT: Cor de sobreposição dos textos

[ctx: theme-options]
en: Text-width
pt_PT: Largura do texto

[ctx: theme-options]
en: Theme Options Wizard works in two modes: it allows to "Customize Existing Design" or "Start From a Scratch".
pt_PT: O Assistente de Opções de Tema funciona em dois modos: ele permite "Personalizar um Design Existente" ou "Começar do Zero".

[ctx: theme-options]
en: Three miniatures in a row
pt_PT: Três miniaturas em sequência

[ctx: theme-options]
en: Title
pt_PT: Título

[ctx: theme-options]
en: Title and breadcrumbs interposition
pt_PT: Interposição entre título e trilha

[ctx: theme-options]
en: Title area height
pt_PT: Altura da área do título (px)

[ctx: theme-options]
en: Title area layout
pt_PT: Layout da área do título

[ctx: theme-options]
en: Title area style
pt_PT: Estilo da área do título

[ctx: theme-options]
en: To display split menu You should <a href="%1$s">create</a> two separate custom menus and <a href="%2$s">assign</a> them to "Split Menu Left" and "Split Menu Right" locations.
pt_PT: Para mostrar o menu dividido você precisar <a href="%1$s">criar</a> dois menus personalizados separados e <a href="%2$s">atribuir</a> então ao "Menu Dividido Esquerdo" e ao "Menu Dividido Direito".

[ctx: theme-options]
en: To skip this switch point set it to 0.
pt_PT: Para pular este ponto de troca, configure-o para 0.

[ctx: theme-options]
en: To skip this switch point set the same value as for the second (phone) point.
pt_PT: Para pular este ponto de troca, configure o mesmo valor para o segundo ponto (smartphone).

[ctx: theme-options]
en: Top
pt_PT: Superior

[ctx: theme-options]
en: Top Bar & Header
pt_PT: Barra superior e Cabeçalho

[ctx: theme-options]
en: Top Center
pt_PT: Superior Central

[ctx: theme-options]
en: Top Left
pt_PT: Superior Esquerdo

[ctx: theme-options]
en: Top Right
pt_PT: Superior Direito

[ctx: theme-options]
en: Top bar
pt_PT: Barra superior

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
pt_PT: Barra superior (esquerda)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
pt_PT: Barra superior (direita)

[ctx: theme-options]
en: Top bar background
pt_PT: Fundo / linha da barra superior

[ctx: theme-options]
en: Top bar height
pt_PT: Barra superior direita

[ctx: theme-options]
en: Top bar paddings
pt_PT: Padding superior

[ctx: theme-options]
en: Top line
pt_PT: Linha superior

[ctx: theme-options]
en: Top line height
pt_PT: altura da imagem em px

[ctx: theme-options]
en: Top line layout settings
pt_PT: Configurações de Layout

[ctx: theme-options]
en: Top margin (px)
pt_PT: Margem superior (px)

[ctx: theme-options]
en: Top padding (px)
pt_PT: Padding superior (px)

[ctx: theme-options]
en: Tracking code (e.g. Google analytics) or arbitrary JavaScript
pt_PT: Código de rastreamento (ex. Google Analytics) ou JavaScript arbitrário

[ctx: theme-options]
en: Transparent
pt_PT: Transparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent header
pt_PT: Cabeçalho transparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent mobile header
pt_PT: Cabeçalho transparente

[ctx: theme-options]
en: Under the line
pt_PT: Sob a linha

[ctx: theme-options]
en: Underline
pt_PT: Sublinhado

[ctx: theme-options]
en: Underline color
pt_PT: Cor do sublinhado

[ctx: theme-options]
en: Update
pt_PT: Atualizar

[ctx: theme-options]
en: Upwards
pt_PT: Para cima

[ctx: theme-options]
en: Url
pt_PT: URL

[ctx: theme-options]
en: Use custom logout link
pt_PT: Cor do contorno personalizado

[ctx: theme-options]
en: Vertical
pt_PT: Divisor vertical

[ctx: theme-options]
en: Vertical Tablet
pt_PT: Divisor vertical

[ctx: theme-options]
en: Vertical distance between widgets
pt_PT: Distância vertical entre os widgets (px)

[ctx: theme-options]
en: Vertical divider
pt_PT: Divisor vertical

[ctx: theme-options]
en: WPML Flags
pt_PT: Linguagem WPML

[ctx: theme-options]
en: WPML lang.
pt_PT: Linguagem WPML

[ctx: theme-options]
en: WPML language switcher
pt_PT: Alterar para linguagem WPML

[ctx: theme-options]
en: Website overlay on navigation opening
pt_PT: Padding do conteúdo em navegação sobreposta

[ctx: theme-options]
en: When screen width is less then..
pt_PT: Quando a largura da tela é menor que... (px)

[ctx: theme-options]
en: Wide
pt_PT: Extenso

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
pt_PT: Áreas de Widget

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
pt_PT: Áreas de widgets

[ctx: theme-options]
en: Width
pt_PT: Largura

[ctx: theme-options]
en: Width of header content
pt_PT: Largura do conteúdo do cabeçalho (px ou %)

[ctx: theme-options]
en: Wizard
pt_PT: Assistente

[ctx: theme-options]
en: Won't have any effect if responsiveness is disabled.
pt_PT: Não terá nenhum efeito se a responsividade estiver desabilitada.

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce shopping cart
pt_PT: Carrinho de compras WooCommerce

[ctx: theme-options]
en: Working hours
pt_PT: Horário de funcionamento

[ctx: theme-options]
en: Works for top headers only
pt_PT: Funciona apenas para cabeçalhos superiores

[ctx: theme-options]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: theme-options]
en: You can set up micro widgets layout and content <a href="%s">here</a>.
pt_PT: Você pode configurar o layout e o conteúdo dos micro widgets <a href="%s">aqui</a>

[ctx: theme-options]
en: bottom
pt_PT: base

[ctx: theme-options]
en: center
pt_PT: centro

[ctx: theme-options]
en: fill the viewport (crop)
pt_PT: preencher o espaço de visualização (crop)

[ctx: theme-options]
en: fit (preserve proportions)
pt_PT: ajustar (preservar proporções)

[ctx: theme-options]
en: large
pt_PT: grande

[ctx: theme-options]
en: left
pt_PT: esquerda

[ctx: theme-options]
en: medium
pt_PT: médio

[ctx: theme-options]
en: no repeat
pt_PT: não repetir

[ctx: theme-options]
en: no title
pt_PT: sem título

[ctx: theme-options]
en: repeat
pt_PT: repetir

[ctx: theme-options]
en: repeat x
pt_PT: repetir x

[ctx: theme-options]
en: repeat y
pt_PT: repetir y

[ctx: theme-options]
en: right
pt_PT: direita

[ctx: theme-options]
en: small
pt_PT: pequeno

[ctx: theme-options]
en: top
pt_PT: topo

[ctx: theme-options]
en: Сolor
pt_PT: Cor

[ctx: vc inline dummy]
en: Before / After
pt_PT: Antes / Depois

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Carousel
pt_PT: Rolagem do Blog

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid
pt_PT: Blog em Masonry e Grid

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid (old)
pt_PT: Blog Masonry e Grid

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Scroller (old)
pt_PT: Rolagem do Blog

[ctx: vc inline dummy]
en: Display categories
pt_PT: Mostrar categorias

[ctx: vc inline dummy]
en: Media gallery masonry & grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Carousel
pt_PT: Preço do Produto

[ctx: vc inline dummy]
en: Products Masonry & Grid
pt_PT: Blog Masonry e Grid

[ctx: vc inline dummy]
en: Slideshow mode
pt_PT: Modo Slide-out

[ctx: widget]
en: Accordion
pt_PT: Acordeão

[ctx: widget]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: widget]
en: All
pt_PT: Tudo

[ctx: widget]
en: Ascending
pt_PT: Ascendente

[ctx: widget]
en: Blog categories
pt_PT: Categorias do Blog

[ctx: widget]
en: Blog posts
pt_PT: Postagens do blog

[ctx: widget]
en: Bold text
pt_PT: Texto do botão

[ctx: widget]
en: Category:
pt_PT: Categoria

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
pt_PT: Escolha menu personalizado:

[ctx: widget]
en: Contact form
pt_PT: Formulário de contato

[ctx: widget]
en: Contact info
pt_PT: Informações de contato

[ctx: widget]
en: Content
pt_PT: Conteúdo

[ctx: widget]
en: Custom menu style 1
pt_PT: Menu personalizado estilo 1

[ctx: widget]
en: Custom menu style 2
pt_PT: Menu personalizado estilo 2

[ctx: widget]
en: Descending
pt_PT: Descendente

[ctx: widget]
en: Enable rounded corners
pt_PT: Habilitar cantos arredondados

[ctx: widget]
en: Except
pt_PT: Exceto

[ctx: widget]
en: Featured images proportions:
pt_PT: Proporções das imagens destacadas:

[ctx: widget]
en: Fields:
pt_PT: Campos

[ctx: widget]
en: Filter by tags (comma seperated):
pt_PT: Filtrar por tags (separado por vírgulas):

[ctx: widget]
en: Flickr Latest RSS URL:
pt_PT: Última URL do RSS do Flicker:

[ctx: widget]
en: How many items?
pt_PT: Quantos itens?

[ctx: widget]
en: Message field height (in lines)
pt_PT: Altura do campo de mensagem (em linhas)

[ctx: widget]
en: Number of posts:
pt_PT: Número de postagens:

[ctx: widget]
en: Only
pt_PT: Apenas

[ctx: widget]
en: Order by ID
pt_PT: Order por ID

[ctx: widget]
en: Order by author
pt_PT: Ordenar por autor

[ctx: widget]
en: Order by date
pt_PT: Ordenar por data

[ctx: widget]
en: Order by menu
pt_PT: Ordenar por menu

[ctx: widget]
en: Order by modified
pt_PT: Ordenar por modificação

[ctx: widget]
en: Order by rand
pt_PT: Ordenar aleatório

[ctx: widget]
en: Order by title
pt_PT: Ordenar por título

[ctx: widget]
en: Percent
pt_PT: Porcentagem

[ctx: widget]
en: Privacy message:
pt_PT: Mostrar categorias

[ctx: widget]
en: Progress bars
pt_PT: Barra de progresso

[ctx: widget]
en: Random pick
pt_PT: Escolha aleatória

[ctx: widget]
en: Send mail to:
pt_PT: Enviar e-mail para:

[ctx: widget]
en: Show
pt_PT: Exibir

[ctx: widget]
en: Show decorative arrows
pt_PT: Exibir próximo ao logo

[ctx: widget]
en: Show dividers
pt_PT: Mostrar divisores

[ctx: widget]
en: Show excerpts
pt_PT: Mostrar resumos

[ctx: widget]
en: Show featured images
pt_PT: Mostrar imagens destacadas

[ctx: widget]
en: Show privacy message
pt_PT: Mostrar data Fantasia

[ctx: widget]
en: Social links:
pt_PT: Links das Redes Sociais:

[ctx: widget]
en: Sort by:
pt_PT: Ordenar por:

[ctx: widget]
en: Text:
pt_PT: Texto

[ctx: widget]
en: Title
pt_PT: Título

[ctx: widget]
en: Title:
pt_PT: Título:

[ctx: widget]
en: in px
pt_PT: em px

[ctx: widget]
en: off
pt_PT: desligado

[ctx: widget]
en: on
pt_PT: ligado

[ctx: widget]
en: required
pt_PT: requerido

[ctx: widget categories]
en: Feed for all posts filed under %s
pt_PT: Feed para todas as postagens arquivadas em %s

[ctx: widget categories]
en: View all posts filed under %s
pt_PT: Ver todas as postagens arquivadas em %s

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
pt_PT: palavras
